SHAFFOFLIK VA ISHONCH: TIZIMLI YONDASHUV
"O‘zmetkombinat" AJda korporativ etikani mustahkamlash va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha tizimli ishlar davom etmoqda. Korxona bo‘linmalarida “Korrupsiyaga qarshi kurash”, “Manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish”, “Sovg‘a berish va qabul qilish tartibi”, “Korporativ firibgarlik” mavzularida davra suhbatlari o‘tkazilmoqda.
Shunday tadbirlar Navli prokatlash bo‘linmasi, “Bekobod kislorod ishlab chiqarish korxonasi” MCHJ, “Bekobod rangli metallar ishlab chiqarish korxonasi” MCHJ, Kadrlar va tashkiliy rivojlanish direksiyasi hamda Xaridlar boshqarmasi xodimlari ishtirokida o‘tkazildi.
Bunday tadbirlarning asosiy maqsadi – xodimlarda odob-axloq masalalariga ongli munosabatni shakllantirish, ularning huquqiy savodxonligini oshirish va halollik, ochiqlik hamda mas’uliyat tamoyillarini mustahkamlashdir. Ishtirokchilarga ushbu tamoyillarga rioya etish hamkorlar ishonchini qozonish va korxonaning barqaror rivojlanishi uchun muhim shart ekani tushuntirilmoqda.
Muhokamalar chog‘ida mutaxassislar manfaatlar to‘qnashuvi yuzaga kelganda qanday harakat qilish kerakligini, bunday holatlar haqida rahbariyatni o‘z vaqtida xabardor etish zarurligini ta‘kidlab o‘tishmoqda. Sovg‘a berish va qabul qilish masalalari ham korxonaning ichki qoidalariga qat’iy amal qilingan holda amalga oshirilishi zarurligiga alohida e‘tibor qaratilmoqda.
Shuningdek, korporativ firibgarlik xavflari va uning oldini olish choralariga e’tibor qaratilayapti. Har qanday suiiste’molchilik ko‘rinishlari yoki asossiz foyda olishga urinish korxonaning obro‘siga putur yetkazishi va jamoaga zarar keltirishi ta’kidlab o‘tilmoqda.
Bunday tadbirlar jamoada ishonch va adolat muhitini mustahkamlashga, korporativ madaniyatni oshirishga hamda yuqori biznes-etikasi standartlariga sodiqlikni shakllantirishga xizmat qiladi.

КУРС НА ПРОЗРАЧНОСТЬ И ДОВЕРИЕ
В АО «Узметкомбинат» продолжается системная работа по укреплению корпоративной этики и профилактике коррупционных проявлений. В рамках этой деятельности на предприятии проводятся круглые столы на темы: «Противодействие коррупции", "Управление конфликтом интересов", "Порядок дарения и принятия подарков", "Корпоративное мошенничество".
Такие встречи уже прошли с участием работников Сортопрокатного подразделения комбината, ООО «Бекабадское предприятие производства кислорода», ООО «Бекабадское предприятие производства цветных металлов», Дирекции по персоналу и организационному развитию, а также Управления по закупкам.
Основная цель таких мероприятий — формирование у работников осознанного отношения к вопросам этики, повышение их правовой грамотности и укрепление принципов честности, открытости и ответственности. Участникам напоминают, что соблюдение этих принципов является важным условием доверия партнёров и устойчивого развития предприятия.
В ходе обсуждений специалисты разъясняют порядок действий при возможном конфликте интересов и необходимость своевременного информирования руководства о подобных ситуациях. Отдельное внимание уделяется вопросам корпоративных подарков, как элементу делового этикета, требующему строгого соблюдения внутренних правил компании.
Также рассматриваются риски корпоративного мошенничества и меры его предупреждения. Подчёркивается, что любые формы злоупотреблений или попытки получения необоснованной выгоды подрывают репутацию комбината и наносят ущерб коллективу.
Проведение подобных мероприятий способствует укреплению атмосферы доверия и справедливости, повышает корпоративную культуру и формирует в коллективе приверженность высоким стандартам деловой этики.