“O‘ZMETKOMBINAT” DELEGATSIYASI TO‘G‘RIDAN-TO‘G‘RI TEMIR ISHLAB CHIQARISH TEXNOLOGIYASI BILAN TANISHDI
16.10.2025
1327
“O‘zmetkombinat” AJ Boshqaruv raisi – Bosh direktori Bahodir Abdullayev boshchiligidagi delegatsiya Hindiston Respublikasida xizmat safarida bo‘lib, bu mamlakatning yetakchi metallurgiya texnologiyalari ishlab chiqaruvchi korxona vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri temir (DRI) ishlab chiqarish texnologiyasi bo‘yicha Hindiston tajribasini muhokama qildilar. Kompaniya vakillari o‘z faoliyati va dunyo miqyosida amalga oshirgan 40 dan ortiq yirik loyihalar haqida taqdimot o‘tkazib, so‘nggi yirik loyihasi Eron Respublikasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri temir ishlab chiqarish zavodi barpo etilgani haqida ma’lumot berdilar.
Uchrashuv davomida Hindiston tajribasini o‘rganish, yangi texnologiyalarni O‘zbekiston sharoitiga moslashtirish, ishlab chiqarish jarayonlarini texnologik jihatdan takomillashtirish hamda hamkorlik aloqalarini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida tomonlar yaqin kelajakda mutaxassislar guruhi “O‘zmetkombinat”ga tashrif buyurib, mavjud texnologiyalarni o‘rganishi va texnik audit o‘tkazishi, shuningdek hamkorlikning amaliy bosqichini boshlash bo‘yicha kelishuvga erishdilar.

ДЕЛЕГАЦИЯ АО «УЗМЕТКОМБИНАТ» ОЗНАКОМИЛАСЬ С ТЕХНОЛОГИЕЙ ПРЯМОГО ПРОИЗВОДСТВА ЖЕЛЕЗА
Делегация АО «Узметкомбинат» во главе с Председателем правления – Генеральным директором Баходиром Абдуллаевым находится с рабочим визитом в Республике Индия, где провела встречу с представителями одного из ведущих предприятий, специализирующихся на производстве металлургических технологий.
В ходе переговоров стороны обсудили опыт Индии в области технологии прямого производства железа (DRI). Представители компании провели презентацию своей деятельности, рассказали о более чем 40 крупных проектах, реализованных по всему миру, и сообщили о своём последнем масштабном проекте — строительстве завода по прямому производству железа в Исламской Республике Иран.
Во время встречи обсуждались вопросы изучения индийского опыта, адаптации новых технологий к условиям Узбекистана, технологического совершенствования производственных процессов, а также укрепления партнёрских отношений.
По итогам переговоров стороны договорились, что в ближайшее время группа специалистов посетит АО «Узметкомбинат» для изучения существующих технологий, проведения технического аудита и начала практического этапа сотрудничества.