“O‘ZMETKOMBINAT” AJ DELEGATSIYASI HINDISTON RESPUBLIKASIDA XIZMAT SAFARIDA BOʻLIB TURIBDI
“Oʻzmetkombinat” AJ delegatsiyasi Boshqaruv raisi - Bosh direktor Bahodir Abdullayev rahbarligida hozirda Hindiston Respublikasida xizmat safarida boʻlib turibdi. Tashrif davomida u Baka Bara shahrida joylashgan PVJ (Pelletized Value-Added Iron, ya’ni DRI – to‘g‘ridan-to‘g‘ri temir) ishlab chiqarish zavodining faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Mazkur korxona aylanma pechlarda (rotatsion pechlarda) ko‘mir asosida DRI ishlab chiqarish texnologiyasini qo‘llaydi. Bu usul energiya samaradorligi va chiqindi gazlar miqdorini kamaytirish jihatidan zamonaviy metallurgiya sanoatida eng ilg‘or yechimlardan biri sanaladi.
Tashrifning asosiy maqsadi xalqaro tajriba almashish, yangi texnologiyalarni o‘rganish va ularni “O‘zmetkombinat” ishlab chiqarish jarayonlariga tatbiq etish imkoniyatlarini baholashdan iborat.
Bu tashrif “O‘zmetkombinat”ning xomashyo ta’minotiga oid muammolarni hal etishda ham muhim ahamiyat kasb etadi.

ДЕЛЕГАЦИЯ АО «УЗМЕТКОМБИНАТ» НАХОДИТСЯ С РАБОЧИМ ВИЗИТОМ В РЕСПУБЛИКЕ ИНДИИ
Делегация АО «Узметкомбинат» во главе с Председателем правления – Генеральным директором Баходиром Абдуллаевым находится с рабочим визитом в Республике Индия. В рамках поездки делегация ознакомилась с деятельностью завода по производству PVJ (Pelletized Value-Added Iron, то есть DRI — прямовосстановленного железа), расположенного в городе Бака Бара.
На предприятии используется технология производства DRI во вращающихся печах на основе угля. Этот метод считается одним из наиболее передовых решений современной металлургии с точки зрения энергоэффективности и снижения объёма выбросов в атмосферу.
Главная цель визита — обмен международным опытом, изучение передовых технологий и оценка возможностей их внедрения в производственные процессы АО «Узметкомбинат».
Поездка также имеет важное значение для решения вопросов, связанных с обеспечением предприятия сырьевыми ресурсами.