HIZMAT KO‘RSATGAN SANOAT XODIMI
“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sanoat xodimi” Akramjon Muratov Bekobodlik metallurglar jamoasida ish boshlagan kezlarini yaxshi eslaydi. 1976-yil sentabr oyida O‘zbekiston metallurgiya zavodining kadrlar bo‘limiga hujjatlarini topshirib, ishga qabul qilishlarini so‘rab ariza yozadi. Unga o‘sha paytlarda zavodda bosh energetik yordamchisi bo‘lib ishlayotgan Erkin Rahmatov qabuliga yo‘llanma beriladi.
Bosh energetik yordamchisi oliy ma’lumotli yosh mutaxassisni zavod direktori Ibrohim Muhammadov qabuliga olib kirib, energetika bo‘limiga ishga olishni taklif qiladi. Zavod direktori Akramjon Muratovning hujjatlari bilan tanishib chiqadi. 1951-yilda Namangan viloyatida tug‘ilgan, 1973-yil Toshkent Politexnika institutining mexanika fakultetini tugatgan Akramjon 1973–1975-yillarda harbiy xizmatni o‘tab kelgan. 1975-yil “BekobodSavdo” korxonasida ishlaganidan so‘ng metallurgiya zavodida ishlash uchun hujjatlarini topshirgan edi.
Zavod direktori Akramjonga ishni sexda oddiy ishchilikdan boshlashni maslahat beradi. Direktor qabulidan so‘ng uni Energetika sexiga “apparatchi” qilib ishga qabul qilishadi. 1977-yil fevral oyida yangi qurilayotgan Elektrda po‘lat eritish majmuasining “Kislorod kompressor stansiyasi”ga ishga o‘tkaziladi. Shu kundan boshlab uning ish faoliyati “Kislorod ishlab chiqarish” bilan bog‘liq bo‘ldi. Ko‘p yillar sexda uchastka boshlig‘i vazifasida ishladi.
Akramjon aka Kislorod-kompressor sexida 40 yil mobaynida mehnat qildi. Bu sohada o‘zining birinchi ustozi deb, keyinchalik kombinat bosh energetigi bo‘lib ishlagan, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan muhandis” Erkin Rahmatovni biladi. Ustozining yangi qurilayotgan Kislorod-kompressor sexi qurilishida yangi uskunalarni o‘zlashtirib ishga tushirish jarayonlarida bosh-qosh bo‘lib, yo‘l-yo‘riq ko‘rsatib, to‘g‘ri yo‘lni o‘rgatganini eslaydi.
— “Ustoz — otangdek ulug‘”, deganlaridek, ustozimiz Erkin Rahmatov kombinatga va biz kabi shogirdlarining kamolot cho‘qqilarini egallashimizda xizmatlari beqiyos, — deydi mehnat faxriysi Akramjon Muratov. — Bu kombinatda kechgan umrimgina emas, mehnatlarim ham zoye ketmadi, xizmatlarim davlatimiz tomonidan yuksak baholandi. 2004-yilda “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sanoat xodimi” unvoniga loyiq ko‘rildim. Men kombinatimga, xalqimga ozmi-ko‘pmi foydam tekkanidan, umrimgina emas, mehnatlarim ham besamar o‘tmaganidan ko‘nglim tog‘dek ko‘tariladi, faxr-iforor hissini tuyaman.
Shunday ajoyib korxona, mehribon ustozlar va qadrli jamoa bilan faxrlanaman. Akramjon Muratov 2016-yili kombinatda mehnat faoliyatini yakunlab, nafaqaga chiqdi. Shunday bo‘lsa-da, hali-hanuz qadrdon kombinati va jamoasi bilan tez-tez uchrashib, diydorlashib, ish tajribalari bilan o‘rtoqlashib turadi.

ЗАСЛУЖЕННЫЙ РАБОТНИК ПРОМЫШЛЕННОСТИ
Заслуженный работник промышленности Республики Узбекистан Акрамжон Муратов с теплом вспоминает свои первые дни в коллективе бекабадских металлургов. В сентябре 1976 года он подал документы в отдел кадров Узбекского металлургического завода и написал заявление с просьбой принять его на работу. Ему выдали направление к помощнику главного энергетика Эркину Рахматову.
Помощник главного энергетика представил молодого специалиста директору завода Ибрагиму Мухаммедову и предложил принять его в энергетическое отделение. Ознакомившись с документами, директор узнал, что Акрамжон Муратов родился в 1951 году в Наманганской области, в 1973 году окончил механический факультет Ташкентского политехнического института, а в 1973–1975 годах проходил военную службу в рядах вооруженных сил. После армии он работал на предприятии «Бекабод Савдо», а затем решил устроиться на металлургический завод.
Директор посоветовал Акрамжону начать трудовой путь с простой рабочей должности. После собеседования его приняли в Энергетический цех аппаратчиком. В феврале 1977 года его перевели на строящуюся Кислородно-компрессорную станцию Электросталеплавильного комплекса. С этого момента вся его профессиональная жизнь оказалась неразрывно связана с производством кислорода. Много лет он трудился в цехе также начальником участка.
В Кислородно-компрессорном цехе Акрамжон-ака проработал 40 лет. Своим главным наставником он считает Эркина Рахматова, который впоследствии стал главным энергетиком комбината и был удостоен звания «Заслуженный инженер Республики Узбекистан». Наставник сыграл важную роль в освоении и запуске нового оборудования на строящейся станции: всегда помогал,обучал, давал верные советы.
— Эркин Рахматов внес неоценимый вклад в развитие комбината и в то, чтобы мы, его ученики, достигали вершин мастерства, — рассказывает ветеран труда Акрамжон Муратов. — Годы, проведённые на этом комбинате, не прошли даром. Мой труд был высоко оценён государством: в 2004 году я был удостоен почётного звания «Заслуженный работник промышленности Республики Узбекистан». Я горжусь тем, что смог внести пусть и небольшой, но полезный вклад в развитие комбината и своей страны, и рад, что прожил жизнь не напрасно.
Я испытываю глубокое чувство гордости и благодарности за то, что судьба подарила мне такую прекрасную работу, заботливых наставников и дорогой коллектив.
В 2016 году Акрамжон Муратов завершил трудовую деятельность на комбинате и вышел на пенсию. Однако и по сей день он часто встречается с коллегами, охотно делится с ними своим богатым опытом.