MEHNAT JASORATINING SOLNOMASI
“O‘zmetkombinat” AJ tarixi muzeyi shahrimizning madaniy-ma’rifiy maskanlaridan biridir. Nafaqat metallurglar, balki shahar mehmonlarining ham muzeyga tashrif buyurishlari an’ana bo‘lib qoldi.
Bu joyda siz noyob fotosuratlar va hujjatlarni ko‘rishingiz, korxonamizning qurilishidan tortib, ayni paytdagi faoliyati, ishlab chiqarayotgan mahsulotlar, taniqli metallurglar to‘g‘risida to‘liq ma’lumot olishingiz mumkin. Muzeyda mehnat faxriylari bilan uchrashuvlar ham tashkil etilib turiladi.
Faqat o‘tgan yilning o‘zida bu maskanga 3000 dan ortiq kishi tashrif buyurgan. Muzey tashkil etilganidan beri esa 65 000 kishi kombinat tarixi bilan tanishgani kelgan. Ular orasida nafaqat metallurglar va Bekobod shahri aholisi, balki maktab va universitet talabalari, olimlar, jahon sanoat kompaniyalari mutaxassislari, O‘zbekiston va xorijdan davlat va jamoat arboblari bor.
Muzey bekobodlik bir necha avlod metallurglari mehnat jasoratining solnomasidir. Kombinat tarixi muzeyi O‘zbekiston qora metallurgiyasi sanoati tarixini, bugungi qudratini ko‘rsatadi. Yoshlarni yangi yutuqlarga ilhomlantiradi va o‘tmish, bugun va kelajak o‘rtasidagi uzviy bog‘liqlikni ta’minlaydi.

ЛЕТОПИСЬ ТРУДОВОГО ПОДВИГА
Музей АО «Узметкомбинат» по праву считается одним из важных культурно-просветительских центров нашего города. Он стал неотъемлемой частью не только жизни металлургов, но и традиционным местом посещения для гостей города.
Здесь можно увидеть уникальные фотографии и документы, подробно ознакомиться с историей строительства комбината, его сегодняшней деятельностью, выпускаемой продукцией, а также с биографиями выдающихся металлургов. Здесь регулярно проводятся встречи с ветеранами труда, которые делятся воспоминаниями и вдохновляют молодёжь.
Только за прошедший год музей посетили более 3000 человек. С момента его основания он принял около 65 000 гостей. Среди них – не только работники комбината и жители города Бекабад, но и школьники, студенты, учёные, специалисты международных промышленных компаний, государственные и общественные деятели из Узбекистана и зарубежья.
Музей – это летопись трудового подвига нескольких поколений металлургов Бекабада. Он ярко отражает историю и мощь чёрной металлургии Узбекистана, вдохновляет молодое поколение на новые свершения, соединяя воедино прошлое, настоящее и будущее.