NAZARIYA VA AMALIYOT O‘RTASIDAGI MUSTAHKAM KO‘PRIK
Metallurgiyada boy tarixiga ega bo‘lgan Bekobod shahrida metallurg-faxriylar pensiyada bo‘lsalarda o‘z bilimlarini yosh mutaxassislarga o‘rgatish orqali sohaning taraqqiyotiga hissalarini qo‘shayaptilar. O‘zbekiston Respublikasi Konchilik va metallurgiya sanoati faxriylari Kengashi Bekobod hududiy bo‘linmasi faoliyati avlodlar o‘rtasidagi bog‘liqlikni shunchaki so‘z bilan emas, balki amalda ham yaqqol isbotlab kelmoqda.
Bugungi kunda Kengash a’zolari “O‘zmetkombinat” AJ pensionerlarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bilangina cheklanib qolmaydilar. Ular yoshlarga ustozlik qilishadi, ta’lim tashabbuslarida ishtirok etishadi, universitetlar bilan hamkorlik qilishadi, yoshlarning tanlagan kasblariga bo‘lgan ishonchini oshiradilar. Kengash faoliyatining asosiy yo‘nalishlaridan biri murabbiylik tizimiga aylandi. Bu tizim orqali faxriylar bilim va tajribalarini talabalar va yosh mutaxassislarga o‘rgatmoqdalar.
Islom Karimov nomidagi Toshkent Davlat texnika universiteti hamda Moskva po‘lat va qotishmalar instituti Olmaliq filiallari kabi oliy o‘quv yurtlari bilan hamkorlik nazariya va amaliyot o‘rtasida mustahkam ko‘prik qurish imkonini bermoqda. Faxriylar talabalar uchun ma’ruzalar o‘qiydilar, ekskursiyalar va amaliyotlarni tashkil qiladilar, tajriba va malakalarini o‘rgatadilar.
“O‘zmetkombinat “AJda bu oliy o‘quv yurti talabalari uchun navbatdagi o‘quv-amaliy ekskursiya o‘tkazildi. Talabalar korxona bilan tanishishni kombinat tarixi muzeyidan boshladilar, u yerda metallurgiya gigantining shakllanishi, uning bosqichma-bosqich rivojlanishi, texnik yutuqlari va taniqli metallurglar, turli kasb egalari haqida tasavvurga ega bo‘ldilar.
Shundan so‘ng talabalar Elektrda po‘lat eritish, Navli prokatlash, Ferroqotishmalar ishlab chiqarish bo‘linmalarida bo‘lishdi. U yerda talabalar po‘lat eritish, prokat, ferroqotishmalar ishlab chiqarish jarayonlarini ko‘rib, metallurglarga yaratilgan mehnat sharoitlari darajasini baholash imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Yoshlarda texnologik jarayonlarning tafsilotlari alohida qiziqish uyg‘otdi. Ularning mohiyatini anglash maqsadida talabalar o‘zlariga hamrohlik qilgan tajribali mutaxassislar va faxriylarga turli savollar berishdi.
Ekskursiya yoshlarda katta taassurotlar qoldirish bilan birga, ularning bo‘lajak kasblarini yanada mukammal o‘rganib olishlariga qo‘shimcha rag‘bat berdi.

ПРОЧНЫЙ МОСТ МЕЖДУ ТЕОРИЕЙ И ПРАКТИКОЙ
В Бекабаде, городе с богатой металлургической историей, ветераны труда не просто на заслуженном отдыхе, они продолжают строить будущее отрасли, передавая свои знания молодым специалистам. Деятельность Бекабадского территориального филиала Совета ветеранов горной и металлургической промышленности Республики Узбекистан наглядно доказывает: связь поколений — не просто слова, а реальный механизм преемственности, на котором держится развитие.
Сегодня члены Совета не ограничиваются социальной поддержкой пенсионеров АО «Узметкомбинат». Они вдохновляют, наставляют, участвуют в образовательных инициативах, сотрудничают с вузами и буквально ведут за собой молодежь, помогая ей обрести уверенность в выбранной профессии. Одним из ключевых направлений их работы стало наставничество — система, благодаря которой знания и опыт ветеранов становятся мощной опорой для студентов и начинающих специалистов.
Сотрудничество с такими ведущими вузами, как Ташкентский государственный технический университет им. Ислама Каримова, филиалы ТГТУ и НИТУ «МИСиС» в городе Алмалыке, позволяет выстроить прочный мост между теорией и практикой. Ветераны читают лекции, делятся историями и производственными кейсами, организуют экскурсии и стажировки.
B АО «Узметкомбинат» прошла очередная учебно-практическая экскурсия для студентов ТГТУ. Своё знакомство с предприятием ребята начали с Музея истории комбината, где узнали о становлении металлургического гиганта, его поэтапном развитии, технических достижениях и людях, стоявших у истоков.
Далее состоялось посещение производственных мощностей: ЭСПП, СПП и ППФ. Там студенты смогли увидеть процессы выплавки стали, производства прокатной продукции, ферросплавов и оценить уровень современных условий труда металлургов. Особый интерес вызвали детали технологических процессов. Стремясь вникнуть в их суть, студенты задавали самые разнообразные вопросы специалистам и ветеранам, сопровождавших их.
Экскурсия не только впечатлила молодежь, но и мотивировала. Они активно участвовали в обсуждениях, демонстрировали свои теоретические знания и стремление расти профессионально. А для ветеранов — это лучшая награда: видеть, как опыт обретает новое дыхание в руках тех, кто будет двигать отрасль вперёд.
Такие инициативы — больше, чем просто встречи. Это — инвестиции в будущее металлургии Узбекистана, где традиции и новаторство идут рука об руку.