O‘Z DAVRINING MASHHUR PO‘LAT ERITUVCHISI
Mamajon Yodgorov mamlakatda o‘z davrining mashhur po‘lat erituvchilaridan biri bo‘lgan. Otaxon mehnatda erishgan yutuqlari uchun ikki marta orden bilan mukofotlangan. O‘sha davrning nufuzli markaziy organlari a’zosi, eng e’tiborli anjumanlar delegati bo‘lgan.
1982-yil O‘zbekiston metallurgiya zavodi tomonidan o‘sha davrdagi mamlakatning eng zo‘r yengil mashinasi bo‘lgan “Volga” bilan mukofotlangan.
Mamajon Yodgorov bir yoshligida otasi urushga ketib 1942-yilda dom-daraksiz ketgan. U yolg‘iz farzand sifatida onasining yaqin dastiyori bo‘lgan. Shuning uchun ham yoshlikdan mehnatdan qochmaydigan, har qanday ishni do‘ndirib tashlaydigan inson bo‘lib voyaga yetgan. O‘quvchilik davrida metallurgiya sohasiga qiziqib qolgan. Shuning uchun ham 1959-yil o‘rta maktabni tugatganidan so‘ng Bekobod kasb-hunar bilim yurtiga o‘qishga kiradi. Oradan ikki yil o‘tib o‘qishni bitirganidan so‘ng O‘zbekiston metallurgiya zavodining Prokat sexiga – tunika ishlab-chiqarish uchastkasiga ishga qabul qilinadi. Dastlab valsalovchi yordamchisi bo‘lib ish boshlaydi.
– O‘sha paytlarda Ismoil aka Madaminov Prokat sexida usta bo‘lgan, meni o‘zining brigadasiga ishga chaqirib olgan edi. Bu kishi mening ustozim bo‘lgan, – deb eslaydi Mamajon ota.
Ustozi uni Bekobod shahridagi og‘ir sanoat texnikumining kechki bo‘limiga o‘qishga kirishga tavsiya etadi. Texnikumga o‘qishga kirganidan so‘ng ish vaqti boshlanguncha yoki ishdan keyin darsga qatnab, ham o‘qib, ham ishlaydi. 1966-yil po‘lat erituvchi mutaxassisligi bo‘yicha diplom oladi.
Ustozi “O‘qishni bitirgan bo‘lsang, po‘lat quyuvchilikka o‘tasan” deb o‘sha yillari Marten sexi boshlig‘i bo‘lgan Rixsivoy Yusupovning oldiga olib boradi. Shundan so‘ng M. Yodgorov po‘lat erituvchi yordamchisi bo‘lib ish boshlagan. 1969-yildan boshlab esa mustaqil po‘lat erituvchi bo‘lib ko‘p yillar mehnat qildi.
Chehrasidan nur, aql-zakovat taralib turgan, og‘ir-vazmin, mulohazali bu otaxon o‘zi haqida shunday deydi: “30 yil bekobodlik metallurglar jamoasida ishladim. Og‘ir ishda yuqori haroratda ishlaganim uchun 1991-yil 50 yoshimda pensiyaga chiqdim. Pensiyadan keyin yana 4 yil – 1995-yilgacha zavodda ishladim. Shundan so‘ng dehqonchilik bilan shug‘ullandim”.
– 1972-yilda Rossiyaning Cherepevskiy zavodida metall eritish tanlovida qatnashganimda “Men O‘zbekistondan keldim, O‘zbekistonda metall zavodi bor”, – desam, ular hayron bo‘lishib, “O‘zbekiston qaerda”, – deb so‘rashgan. Allohga shukr mustaqilligimiz sharofati bilan yurtimizni butun dunyo tanidi, tan oldi, – deydi 84 yoshli otaxon.
M. Yodgorov 1978-yilda Ukrainaning Zaporoje zavodida metall eritish tanlovlarida ham qatnashgan. Bu tanlovlarda u zavodimiz sharafini munosib himoya qilgan.
– Meni 1982-yil zavod tomonidan o‘sha davrdagi mamlakatning eng zo‘r yengil mashinasi bo‘lgan “Volga” bilan mukofotlandim. Allohga shukur, halol mehnatim bilan hamma narsaga erishdim. Mening shu darajaga yetib kelishimda to‘g‘ri yo‘l ko‘rsatgan ustozim Ismoil aka Madaminovni ham hanuz hurmat bilan eslayman. Shuningdek, yana Ochilov Ravshan aka, Bo‘ron aka kabi sofdil, mehribon insonlarning maslahatlarini to‘g‘ri qabul qilib, mehnatda yaxshi natijlarga erishganman. Bu insonlar juda mehr-oqibatli bo‘lganliklarini, doimo yordam berganliklarini o‘ylab, ular haqiga duolar qilaman. Bizning xalqimizdek mehr-oqibatli, insof-diyonatli millat bo‘lmasa kerak.

ЗНАТНЫЙ СТАЛЕВАР СВОЕГО ВРЕМЕНИ
Мамажон Ёдгоров был одним из самых известных сталеваров своей эпохи в нашей стране. За трудовые заслуги он дважды был награждён орденами. Его знали как уважаемого представителя центральных органов, участника самых авторитетных собраний и делегата значимых мероприятий.
В 1982 году, за выдающийся вклад в развитие предприятия, он был награждён автомобилем «Волга» — лучшей легковой машиной страны того времени, предоставленной Узбекским металлургическим заводом.
Мамажону был всего год, когда его отец в 1942 году ушёл на фронт и пропал без вести. Годовалый сын стал единственным утешением и надеждой своей матери. Трудолюбие, ответственность и умение справляться с любой работой – главные черты его характера с самого детства.
Ещё школьником он заинтересовался металлургией. Поэтому, окончив среднюю школу в 1959 году, поступил в Бекабаодское профессионально-техническое училище. После окончания учёбы начал работать в Прокатном цехе Узбекского металлургического завода, на участке тонколистового стана помощником вальцовщика.
— В то время мастером в цехе был Исмоил ака Мадаминов. Именно он пригласил меня в свою бригаду и стал моим первым наставником, — вспоминает Мамажон Ёдгоров.
По совету своего наставника Мамажон поступил также на вечернее отделение Бекабадского индустриального техникума. Учился с энтузиазмом: днём работал, вечером — посещал занятия. В 1966 году получил диплом по специальности «сталевар».
Окончив учебу, наставник сказал ему: «Раз уж получил диплом — пойдешь варить сталь». И повёл его к начальнику мартеновского цеха Рихсивою Юсупову. Так Мамажон начал работу помощником сталевара. С 1969 года уже в качестве сталевара он посвятил профессии многие годы труда.
Сегодня сдержанный, умудренный жизненным опытом 84-летний ветеран труда рассказывает:
— Я проработал на Узбекском металлургическом заводе 30 лет. Из-за высокой температуры и тяжёлых условий труда вышел на пенсию в 1991 году, в 50 лет. Но даже после этого ещё четыре года — до 1995 года — продолжал работать на заводе. А затем занялся земледелием...
... Помню, в 1972 году я участвовал в конкурсе по выплавке стали на Череповецком заводе. Когда я представился и рассказал, что приехал из Узбекистана, от металлургического завода, все удивились: «Узбекистан? Это где?» Слава Аллаху, благодаря независимости нашу страну теперь знают и признают во всём мире.
В 1978 году Мамажон Ёдгоров также представлял наш завод на конкурсах металлургов на Запорожском заводе в Украине.
— В 1982 году меня наградили «Волгой» — на тот момент это была лучшая машина в стране,— делится ветеран.- Слава Аллаху, всего в жизни я добился честным трудом. И всегда с благодарностью вспоминаю своего наставника Исмоила ака Мадаминова. А также таких добрых и искренних людей, как Равшан ака Очилов, Бурон ака. Их советы и наставления помогли мне достичь многого. Это были невероятно отзывчивые люди, готовые прийти на помощь в любое время. Я часто вспоминаю их и молюсь за них в своих молитвах....У нас удивительный народ — добрый, совестливый, трудолюбивый. Лучше не сыскать!
Сегодня Мамажон Ёдгоров — один из уважаемых аксакалов, окружённый заботой детей, внуков, близких и родных людей. А для молодежи - пример стойкости, честности и преданности труду.