NAZARIYADAN AMALIYOTGA
Respublika Konchilik va metallurgiya sanoati faxriylar Kengashi Bekobod shahar filialining ish rejalari nafaqat «O‘zmetkombinat» AJ pensionerlarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va ko‘plab tadbirlarni tashkillashtirish, balki faxriylar Kengashining eng faollarini metallurgiya sohasida tahsil olayotgan yoshlarning kasbiy ko‘nikmalarini oshirishda ishtirok etish, shuningdek, samarali murabbiylik tizimini yo‘lga qo‘yish va amaliyotga tatbiq etishdan iborat.
Faxriylar Kengashi a’zolari qator muhim loyihalarda tashabbus ko‘rsatishmoqda. Oliy o‘quv yurtlari, xususan, Toshkent Davlat Texnika Universiteti Olmaliq filiali hamda «Milliy texnologik tadqiqotlar universiteti «MISiS»ning Olmaliq shahridagi filial bilan yaqindan hamkorlik qilishi shular jumlasidandir.
Ushbu oliy o‘quv yurtlarida faxriy metallurglar talabalarning metallurgiya sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini o‘zlashtirishiga ko‘maklashish maqsadida ma’ruzalar o‘qib, keyinchalik O‘zbekiston  metallurgiya korxonasida amaliy ekskursiyalarni ham tashkil etishmoqda.
Ana shunday ekskursiyalardan biri 24-aprel kuni «O‘zmetkombinat» aksiyadorlik jamiyatida bo‘lib o‘tdi. TDTU filiallari va MTTU MISiSning 40 dan ortiq talabalari o‘z ustozlari bilan kombinat tarixi muzeyiga tashrif buyurib, korxona qurilishi tarixi, uning bosqichma-bosqich rivojlanishi, yutuqlari bilan tanishdilar.
Korxona tarixi bilan batafsil tanishganlaridan so‘ng, bo‘lajak mutaxassislar kombinatning asosiy ishlab chiqarish bo‘linmalariga yo‘l olishdi. Ular Elektrda po‘lat eritish, Navli prokatlash va Rangli metallar ishlab chiqarish bo‘linmalarida bo‘lishdi.
Mehmonlar po‘lat, prokat, rangli metallar ishlab chiqarish jarayonlarini shaxsan o‘z ko‘zlari bilan ko‘rib, kuzatishdi. Shuningdek, ular ishchilar uchun yaratilgan mehnat sharoitlari bilan tanishtirildi.
- Metallurgiya sanoati eng jadal rivojlanayotgan tarmoqlardan biri bo‘lib, mamlakat iqtisodiyotida muhim o‘rin tutadi, - deydi Respublika Konchilik va metallurgiya sanoati faxriylar kengashi Bekobod shahar filiali a’zosi Ma’mur Madumarov. - Shu bois yoshlarning bu sohaga qiziqishi bizni quvontiradi.
Bugungi kunda ham oldimizda muhim vazifa - nafaqat ularning bilimini nazariy jihatdan oshirish, balki tanlagan kasb ko‘nikmalarini amalda o‘zlashtirishlariga ko‘maklashish vazifasi ham turibdi.

ИЗ ТЕОРИИ В ПРАКТИКУ
Будни Бекабадского территориального филиала  Совета ветеранов горной и металлургической промышленности Республики Узбекистан насыщены многочисленными мероприятиями, в числе которых не только социальная поддержка пенсионеров АО «Узметкомбинат», но и привлечение самых активных из них к участию в подготовке и повышении профессиональных навыков молодежи в области металлургии, а также налаживании и реализации на практике эффективной системы наставничества.
Члены Совета ветеранов выступают инициаторами ряда значимых проектов. В их числе тесное сотрудничество с высшими учебными заведениями, в частности, с Ташкентским государственным техническим университетом, его филиалом в городе Алмалыке, а также филиалом НИТУ Московского института сталей и сплавов. В этих вузах ветераны-металлурги с целью помощи в освоении студентами навыков металлургии читают лекции с дальнейшей организацией практических экскурсов на металлургическом предприятии Бекабада.
Одна из таких экскурсий прошла 24 апреля в АО «Узметкомбинат». Более 40 студентов  филиалов ТГТУ и НИТУ МИСиС со своими наставниками первым делом посетили музей истории комбината, где ознакомились с историей строительства предприятия, его поэтапного развития, достижениями.
После подробного ознакомления с историей предприятия будущие специалисты отправились в основные производственные подразделения комбината. Они посетили производственные участки ЭСПП, СПП и ПЦМ.
Гости воочию смогли проследить процесс производства стали, проката, изделий из цветных металлов. Также их ознакомили с созданными для рабочих условиями труда.
- Металлургическая промышленность - одна из самых динамично развивающихся отраслей, занимающая значимую роль в экономике страны, - говорит член Бекабадского филиала Совета ветеранов горной и металлургической промышленности страны Мамур Мадмаров. - Поэтому заинтересованность молодежи к этой сфере нас очень радует. И сегодня перед нами стоит важная задача - не только теоретически пополнять их багаж знаний, но и помочь на практике освоить навыки выбранной профессии.
В ходе экскурсии студенты продемонстрировали активную вовлеченность в производственные процессы предприятия, высокие теоретические познания, а также стремление применять их на практике.