2024-yil yakunlari bo‘yicha Ochiqlik indeksi e’lon qilindi.
“O‘zbekiston metallurgiya kombinati” Aksiyadorlik jamiyati "Ochiqlik indeksi-2024" da 2023-yilga nisbatan 3,7 ball ko‘p jamg‘arib, 81,2 ball bilan "Yashil" toifadagi o‘rnini yanada yaxshiladi.
Eslatib o‘tamiz, “Ochiqlik indeksi-2023”da “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” Aksiyadorlik jamiyati 77,5 ball olgan edi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida ochiqlikni ta’minlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-154-son Farmoniga muvofiq, 2024-yil yakunlariga ko‘ra davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan.
Ochiqlik indeksi asosida to‘plangan barcha ko‘rsatkichlar atroflicha muhokama qilinib, yakuniy natijalar ko‘rib chiqildi.
Bu yilgi baholashda jami 98 ta respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari – vazirlik, qo‘mita, agentlik, inspeksiyalar va mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyati qamrab olindi.
Uchinchi bor e’lon qilinayotgan Ochiqlik indeksi 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan 8 ta indikator asosida shakllantirilib kelinmoqda. "Ochiqlik indeksi-2024"da samaradorlik ko‘rsatkichlari 71, 4 balldan 91,8 ballgacha to‘plaganlar – “yashil”, 55,5 balldan 70,7 ballgacha bo‘lganlar – “sariq” va 54, 9 balldan past ko‘rsatkich qayd etganlar – “qizil” toifalarga kiritildi.

По итогам 2024 года опубликован Индекс прозрачности.
Акционерное общество «Узбекский металлургический комбинат» (АО «Узметкомбинат») улучшило свои результаты в «Индексе прозрачности - 2024», набрав 81,2 балла — на 3,7 балла больше по сравнению с предыдущим годом (77,5 балла в 2023 году). Таким образом, предприятие укрепило свои позиции в «зелёной» категории рейтинга.
В Агентстве по борьбе с коррупцией состоялось заседание Комиссии по оценке эффективности и результативности работы по обеспечению открытости. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП-154, заседание было посвящено подведению итогов оценки степени открытости деятельности государственных органов и организаций по итогам 2024 года.
Все показатели, собранные в рамках Индекса открытости, были всесторонне рассмотрены, обсуждены и утверждены.
В этом году оценка охватила деятельность 98 исполнительных органов государственной власти — министерств, комитетов, агентств, инспекций, а также органов местного самоуправления.
Индекс открытости публикуется уже в третий раз. Он формируется на основе 8 индикаторов, включающих в себя 84 критерия оценки. Согласно результатам 2024 года:
- организации, набравшие от 71,4 до 91,8 балла, включены в «зелёную» категорию;
- от 55,5 до 70,7 балла — в «жёлтую» категорию;
- менее 54,9 балла — в «красную» категорию рейтинга.
АО «Узметкомбинат», показав высокие результаты, подтвердило свою приверженность принципам открытости, прозрачности и подотчётности.