21-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasida qo‘mita tashabbusi bilan rejalashtirilgan "Xavfli ishlab chiqarish obyektlarining sanoat xavfsizligi to‘g‘risida"gi Qonun yangi tahririning idoralararo muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda “O‘zmetkombinat” AJning Sanoat xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i Gulmira Toshmatova, Sanoat xavfsizligi yuk ko‘tarish mexanizmlarini nazorat qilish bo‘yicha yetakchi mutaxassisi Dilshod Shodimatovlar ishtirok etishdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-dekabrdagi “Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi sohasida davlat nazoratini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–224-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida ma’lumotlar berilib, muhokamalar olib borildi. Farmoning 5-ilovasi bilan tasdiqlangan Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi sohalarida davlat nazoratini takomillashtirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning 11-pozitsiyasida “Xavfli ishlab chiqarish obyektlarining sanoat xavfsizligi to‘g‘risida”gi Qonunni takomillashtirish belgilangan. Ushbu topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Qo‘mita hamda manfaatdor vazirliklar va Respublika ishlab chiqarish korxonalarining Sanoat xavfsizligi, mehnat muhofazasi sohasida faoliyat yurituvchi rahbar hamda mutaxassislardan iborat ishchi guruhi shakllantirildi va mazkur ishchi guruh bergan takliflari asosida Qonunning yangi tahriri loyihasi ishlab chiqildi.

ОБСУДИЛИ ПРОЕКТ ЗАКОНА В НОВОЙ РЕДАКЦИИ
21 апреля по инициативе Комитета по промышленной, радиационной и ядерной безопасности Республики Узбекистан состоялось межведомственное обсуждение проекта новой редакции Закона «О промышленной безопасности опасных производственных объектов».
В заседании приняли участие представители профильных министерств, ведомств и крупных производственных предприятий страны. Среди них - и представители АО «Узметкомбинат»: начальник управления промышленной безопасности Гульмира Тошматова и ведущий специалист по контролю за грузоподъёмными механизмами Дилшод Шодматов.
Участники мероприятия обсудили меры по реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 24 декабря 2024 года №ПФ–224 «О дополнительных мерах по совершенствованию государственного контроля в сфере промышленной, радиационной и ядерной безопасности».
Согласно утвержденной Пятому приложению к Указу «дорожной карте» по совершенствованию государственного контроля в указанных сферах, в пункте 11 предусмотрена доработка Закона «О промышленной безопасности опасных производственных объектов».
В целях исполнения данной задачи была сформирована рабочая группа, включающая представителей Комитета, профильных министерств и ведомств, а также руководителей и специалистов промышленных предприятий, отвечающих за промышленную безопасность и охрану труда. На основе предложений этой рабочей группы был подготовлен проект новой редакции Закона.