MAHSULOTLAR EKSPORT QILINMOQDA
Bo‘linmada mineral vata, qattiq va yarim qattiq plitalar, tikilgan matlar kabi sifatli issiqlikni o‘tkazmaydigan mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
Mutaxassislarning ma’lumotlariga ko‘ra “O‘zmetkombinat” AJda ishlab chiqarilayotgan ushbu mahsulotlar issiqlikni saqlab turishga a’lo darajada to‘g‘ri keladi. U o‘tga chidamliligi, yuqori haroratlarda ham shaklini yo‘qotmasligi, agressiv muhitlarga, ishqor, moy, kislotalarga chidamliligi, nam tortmasligi, salomatlik uchun xavfsizligi, suv shimuvchanligi, termochidamliligi va shovqinni yo‘q qiluvchanligi bilan ajralib turadi.
Mazkur mahsulotni ishlatganda u issiqlik energiyasi sarflamaydi, xonalarda mikroiqlimni me’yorlashtiradi. Qolaversa, ular yong‘in xavfi bor obyektlarda yong‘inga qarshi samarali termoizolyatsiya sifatida qo‘llaniladi. Ta’kidlash lozim bugungi kunda ushbu mahsulotlarga talablar kundan kunga ortib bormoqda. Shu sababli jamoa kelishilgan holda qo‘yilgan vazifalarni uddalab kelishmoqda.
O‘zbekistondagi doimiy mijozlardan ”Farangiz”, “Animosity”, “D-products", “Land huse”, “MMS klass" kabi korxona va firmalarni misol qilib olishimiz mumkin. Jamoa hozirgi kunda qurilish uchun mo‘ljallangan plita, mat mahsulotlarini Qirg‘iziston va Tojikistonga eksport qilmoqda.
Albatta, ishlarning bir maromda ketishi va oldlilariga quyilgan majburiyatning muvaffaqiyatli bajarilishida kasb egalarining ham o‘ziga yarasha hissasi bor. Masalan yuklash bo‘yicha briga bo'shlig'i Azimjon Jabborov, liniya operatori Muzaffar Xolmatov, shixta ishchisi Muxlisa Toshboyeva, Ahmadali Karimov, yuklovchi Ibrohim Hoshimov, usta Xurshid Ro‘ziboyevlar boshqalarga namuna bo‘lib kelishmoqda.

Products are being exported.
The unit produces high-quality thermal insulation materials such as mineral wool, rigid and semi-rigid boards, and stitched mats.
According to experts, the products manufactured at "Uzmetkombinat" JSC are excellent at retaining heat. They stand out for their fire resistance, ability to maintain shape even at high temperatures, resistance to aggressive environments, alkalis, oils, acids, moisture resistance, safety for health, low water absorption, thermal resistance, and noise reduction properties.
When using this product, no thermal energy is wasted, and the indoor microclimate is regulated. Moreover, these materials are effectively used as fire-resistant thermal insulation in high-risk fire hazard facilities. It is worth noting that the demand for these products is increasing daily, and the team continues to successfully fulfill its assigned tasks.
Among the permanent customers in Uzbekistan, we can mention companies such as "Farangiz" LLC, "ANIMOSITY" LLC, "D-PRODUCTS" LLC, "LAND HUSE" LLC, and "MMS KLASS" LLC. Currently, the team is exporting construction-oriented boards and mats to Kyrgyzstan and Tajikistan.
Of course, specialists also play a significant role in ensuring smooth operations and successfully meeting commitments. For example, loading brigade leader Azimjon Jabborov, line operator Muzaffar Kholmatov, shift workers Mukhliса Toshboyeva and Ahmadali Karimov, loader Ibrohim Hoshimov, and master Khurshid Ro’ziboyev serve as role models for others.