ZAHIRIDDIN MUHAMMAD BOBUR IJODI
Bobur haqida ingliz olimi Uilyam Erskin shunday degan: «Saxovati va mardligi, iste’dodi, ilm-fan, san’atga muhabbati va ular bilan muvaffaqiyatli shug‘ullanishi jihatidan Osiyodagi podshohlar orasida Boburga teng keladigan birorta podshoh topilmaydi».
Bobur tom ma’noda yirik shaxs. Uning tarixchi olim, zukko adib va dilbar shoir sifatida qoldirgan adabiy merosi bebahodir. Bobur hukmdorlik majburiyatlaridan ortib yirik asarlar yozishga muvaffaq bo‘lgan. Shubhasiz, she’riyatining asosiy mavzusi Vatan bo‘lgan.
Shu bilan birgalikda Bobur lirikasida yuksak va oliyjanob insoniy tuyg‘ular, adolatparvarlik, insonparvarlik tuyg‘ularini madh etgan. Xalqda uning:
Har kimki vafo qilsa, vafo topqusidir,
Har kimki jafo qilsa, jafo topqusidir.
Yaxshi kishi ko‘rmag‘ay yomonlig‘ hargiz
Har kimki yomon bo‘lsa, jazo topqusidir.
ruboiysi mashhur.
Bobur she’rlarining umumiy hajmi 400 dan ortiq. Shulardan 119 tasi g‘azal, 231 tasi ruboiy. Bobur tuyuq, qit’a, fard, masnaviy kabi janrlarda ham asarlar yaratgan.
Uning “Aruz haqida risola” ilmiy asari Sharq tilshunosligida katta ahamiyatga ega. Asarda shoir nutqdagi urg‘uli va urg‘usiz, uzun va qisqa bo‘g‘inlar tizimi nazariyasini boyitgan, uning tasnif va turlarini rivojlantirgan. O‘z qarashlarini arab, fors tojik va turk she’riyati manbalari bilan asoslab bergan. Shu bilan u Alisher Navoiy an’analarini munosib davom ettiradi.
“Boburnoma” Zahiriddin Muhammad Bobur ijodiyoti ustuni. Jahon adabiyoti va manbashunosligida muhim va noyob yodgorlik. Eski o‘zbek (chig‘atoy) tilida yozilgan. Asarning “Boburiya”, “Voqeanoma”, “Tuzuki Boburiy”, “Tabaqoti Boburiy”, “Tavorixi Boburiy” kabi ko‘plab nomlari ham ma’lum.
Temuriylar tarixi haqida batafsil so‘ylaydigan yirik manba. Asarning o‘ndan ortiq qo‘lyozma nusxalari O‘zbekiston fanlar Akademiyasi sharqshunoslik institutida saqlanadi. Ko‘plab dunyoviy, jumladan, fors, ingliz, rus, turk, golland, fransuz tillariga tarjima qilingan. Hozirgi vaqtga qadar “Boburnoma” 25 dan ortiq tillarga tarjima qilingan.
Shoir nomini abadiylashtirish maqsadida uning ona shahri Andijonda haykal o‘rnatilgan. Bir qancha maskan va manzillarga Bobur nomi berilgan. Har yili 14-fevral respublika bo‘ylab Bobur tavallud topgan kun keng miqyosda nishonlanadi.

ЗАХИРИДДИН МУХАММАД БОБУР
Английский учёный Уильям Эрскин сказал о Бабуре: «По своей щедрости и мужеству, таланту, любви к науке и искусству, а также успешному их освоению среди азиатских правителей нет равных Бабуру».
Бабур — поистине выдающаяся личность в истории Узбекистана. Его литературное наследие как историка, проницательного писателя и талантливого поэта бесценно. Несмотря на обязанности правителя, он сумел написать значительные произведения. Его лирика занимает особое место в литературе. Несомненно, главной темой его стихов были родина и тоска по ней.
В то же время, в своей поэзии Бабур воспевал возвышенные и благородные человеческие чувства, справедливость и гуманизм. Одна из его известных рубаий гласит:
"Кто верен — найдет преданность в ответ,
Кто причиняет зло — зло же и обретет.
Добрый человек зла не узнает,
А злой непременно будет наказан."
Общий объем поэтического наследия Бабура превышает 400 стихотворений, из которых 119 являются газелями, а 231 — рубаиями. Он также писал в таких жанрах, как туюг, кыта, фард и маснави.
Его научный труд «Трактат о арузе» имеет важное значение в восточном языкознании. В этом произведении Бабур развил теорию ударных и безударных, длинных и коротких слогов в речи, классифицировал их и систематизировал. Свои взгляды он подкрепил примерами из арабской, персидско-таджикской и тюркской поэзии, достойно продолжая традиции Алишера Навои.
"Бабур-наме" — основополагающее произведение творчества Захириддина Мухаммада Бабура. Оно является важным и уникальным памятником в мировой литературе и источниковедении. Написанное на староузбекском (чагатайском) языке, оно также известно под названиями «Бабурия», «Вакианаме», «Тузуки Бабурий», «Табакоти Бабурий» и «Таварихи Бабурий».
Это один из важнейших источников по истории тимуридов. Более десяти рукописных экземпляров хранятся в Институте востоковедения Академии наук Узбекистана. Книга была переведена на многие мировые языки, включая персидский, английский, русский, турецкий, голландский и французский. На сегодняшний день «Бабур-наме» переведено более чем на 25 языков.
В честь Бабура в его родном городе Андижане установлен памятник. Несколько мест и учреждений носят его имя. Ежегодно 14 февраля по всей республике широко отмечается день рождения Бабура.