Bosh sahifa / Investorlarga / Investitsion jozibadorlik
"O‘zmetkombinat" AJ – O‘zbekistonning eng yirik metallurgiya sanoati vakili bo‘lib, 1944-yil 5-martda birinchi po‘lat eritmasini olish bilan o‘z faoliyatini boshlagan. Bugungi kunda kompaniya 100 dan ortiq turdagi metall mahsulotlari, jumladan, qora va rangli metall hamda xalq iste’mol mollari ishlab chiqaradi. Ichki bozordagi ulushi 30% dan ziyodni tashkil qiladi. Yiliga 1 million tonnadan ortiq metall mahsulotlarini ishlab chiqarish quvvatiga ega. Kompaniya 9 000 dan ortiq malakali mutaxassisni ish bilan ta’minlab, O‘zbekiston iqtisodiyotining metallurgiya segmentida muhim o‘rin tutadi.
"O‘zmetkombinat" AJ "Quyuv-prokatlash majmuasini qurish" loyihasini amalga oshirmoqda. Bu loyiha issiq holatda prokatlangan list o‘ramlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish orqali import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni mahalliylashtirish va mijozlar bazasini kengaytirishga xizmat qiladi. Shu bilan birga, kombinat xalqaro bozorga chiqish imkoniyatlarini kengaytirish, mahsulot diversifikatsiyasi va texnologik yangilanishlarga katta e’tibor qaratmoqda.
"O‘zmetkombinat" AJ xalqaro moliya bozorida ishonchli hamkor sifatida o‘z mavqeini mustahkamlashda davom etmoqda. 2022-yilda "Fitch Ratings" tomonidan kompaniyaga "BB-" kredit reytingi berilgan bo‘lib, 2024-yilda ushbu baho muvaffaqiyatli yangilandi. Bu reyting kompaniyaning moliyaviy barqarorligi, majburiyatlarni o‘z vaqtida bajarishi va xalqaro investorlarga ochiqligini tasdiqlaydi. Bundan tashqari, "O‘zmetkombinat" AJ 2023-yilda xalqaro ESG reytingini olish jarayonini boshladi va 2024-yil boshida CDP ("Carbon Disclosure Project") tomonidan "C" reytingiga ega bo‘ldi. 2025-yilda mazkur reyting “B” darajasiga oshirildi. Bu esa kompaniyaning ekologik barqarorlikka e’tibor qaratayotgani hamda xalqaro ekologik talablar asosida ishlayotganini tasdiqlaydi.
"O‘zmetkombinat" AJ aksiyalari mahalliy fond bozorida sotuvda bo‘lib, bu kompaniyaning ochiqligi, uzoq muddatli barqaror rivojlanishga intilayotganini ko'rsatadi va investorlarga yangi moliyaviy imkoniyatlar yaratishiga xizmat qiladi. Kapital bozoridagi ishtirokini kengaytirish orqali kombinat xalqaro investitsiyalarni jalb qilish, aksiyalar qiymatini oshirish va moliyaviy ko‘rsatkichlarni yanada mustahkamlashga yo‘naltirilgan strategiyani amalga oshirmoqda. Shu bilan birga, kompaniya global metallurgiya bozoridagi o‘z mavqeini mustahkamlash va yetakchi o‘yinchilar qatoriga kirish uchun jadal harakat qilmoqda.

Главная страница / Инвесторам / Инвестиционная привлекательность
АО «Узметкомбинат» – крупнейший представитель металлургической промышленности Узбекистана, начавший свою деятельность 5 марта 1944 года с получения первой плавки стали. В настоящее время компания выпускает более 100 видов металлопродукции, включая черные и цветные металлы, а также товары народного потребления. Ее доля на внутреннем рынке составляет более 30%. Производственные мощности позволяют выпускать свыше 1 миллиона тонн металлопродукции в год. Компания обеспечивает работой более 9 000 квалифицированных специалистов и занимает важное место в металлургическом сегменте экономики Узбекистана.
АО «Узметкомбинат» реализует проект «Строительство литейно-прокатного комплекса». Данный проект направлен на локализацию продукции, заменяющей импорт, а также на расширение клиентской базы за счет производства горячекатаных рулонных листов. Кроме того, комбинат уделяет большое внимание выходу на международный рынок, диверсификации продукции и технологическим обновлениям.
АО «Узметкомбинат» продолжает укреплять свою позицию надежного партнера на международном финансовом рынке. В 2022 году рейтинговое агентство Fitch Ratings присвоило компании кредитный рейтинг «BB-», который был успешно подтвержден в 2024 году. Данный рейтинг подтверждает финансовую стабильность компании, своевременное выполнение обязательств и ее открытость для международных инвесторов. Кроме того, в 2023 году АО «Узметкомбинат» начало процесс получения международного ESG-рейтинга и в начале 2024 года получило рейтинг «C» от CDP (Carbon Disclosure Project). В 2025 году этот рейтинг был повышен до уровня «B». Это подтверждает стремление компании к экологической устойчивости и соответствие международным экологическим требованиям.
Акции АО «Узметкомбинат» находятся в обращении на локальном фондовом рынке, что свидетельствует о прозрачности компании, ее стремлении к долгосрочному устойчивому развитию и созданию новых финансовых возможностей для инвесторов. Расширяя свое присутствие на капиталовом рынке, комбинат реализует стратегию по привлечению международных инвестиций, увеличению стоимости акций и укреплению финансовых показателей. В то же время компания активно работает над укреплением своих позиций на глобальном металлургическом рынке и стремится войти в число ведущих игроков отрасли.