14.02.2025 14.02.2025 4011
Bobur 1483-yili 14-fevralda Andijon shahrida, Farg‘ona ulusining hokimi Umarshayx Mirzo va asli chingiziylardan bo‘lgan malika Qutlug‘ Nigor Xonim oilasida dunyoga keladi. “Bobur” so‘zi forsiy tilidan “babr”, ya’ni “bars”,“yo‘lbars” degan ma’noni bildiradi. Boburning otasi Umarshayx Mirzo Sohibqiron Amir Temur avlodidan. Amir Temurning uchinchi o‘g‘li Mironshoh Mirzoning evarasi bo‘lgan. Boburning onasi Qutlug‘ Nigor-Xonim mo‘g‘ul xonlaridan biri Yunusxonning qizi bo‘lgan.
Barcha shahzodalar singari Zahiriddin Muhammad Bobur ta’lim va tarbiyani otasining saroyida oladi. Biroq otadan juda erta yetim qoladi. 1494-yili Umarshayx Mirzo baxtsiz hodisa tufayli vafot etadi. 12 yoshida Bobur otasining o‘rniga taxtga o‘tirishga majbur bo‘ldi.
Bobur 1519-1525-yillarda Hindiston uchun bir necha bor janglar olib boradi. Shu tariqa Bobur Hindistonda o‘z hokimiyatiga asos soladi. Bobur asos solgan sulola tarixda eng yirik sulolalardan biri bo‘lib, uning avlodlari 350-yildan ortiq Hindistonga hukmronlik qiladi.
Bobur hukmronligi davrida Hindiston gullab-yashnaydi. Adabiyot, san’at, shaharsozlik rivojlanadi. Uning o‘g‘illari va avlodlari davrida Hindiston qudratli mamlakatlardan biriga aylandi. Boburning avlodlari bobosining bunyodkorlik ishlarini munosib davom ettirishadi. Mamlakatda mukammal ma’naviy-ruhiy muhit vujudga keladi. Hindiston tarixida Boburning ahamiyati nihoyatda katta. Yirik hind olimi Javoharla’l Neru u haqida shunday deydi: “Bobur Hindistonga kelgandan keyin katta siljishlar yuz berdi va yangi rag‘batlantirishlar hayotga, san’atga, arxitekturaga toza havo baxsh etdi, madaniyatning boshqa sohalari esa bir-birlariga tutashib ketdi”.
Bulardan so‘ng Bobur uzoq yashamadi: 1530-yili Agrada 47 yoshida vafot etadi. Rivoyatlarga ko‘ra, Boburning to‘ng‘ich o‘g‘li Humoyun Mirzo og‘ir dardga chalinadi. Bobur uch kechayu uch kunduz Yaratgandan o‘g‘lining dardiga shifo so‘rab, farzandi chekayotgan dardni o‘ziga berishini so‘raydi. Humoyun Mirzo tuzaladi, biroq Zahiriddin Muhammad Bobur ko‘p o‘tmay vafot etadi.

14.02.2025 14.02.2025 4012
Babur was born on February 14, 1483, in the city of Andijan, into the family of Umar Sheikh Mirza, the ruler of the Fergana Valley, and Malika Qutluq Nigor Khanum, who belonged to the Chinggisid lineage. The word "Babur" comes from Persian, meaning "babr," which translates to "panther" or "tiger." Babur's father, Umar Sheikh Mirza, was a descendant of Amir Timur, being the great-grandson of Timur’s third son, Miran Shah Mirza. Babur's mother, Qutluq Nigor Khanum, was the daughter of Mongol ruler Yunus Khan.
Like all royal princes, Zahiriddin Muhammad Babur received his education and upbringing at his father’s court. However, he was orphaned at an early age when his father, Umar Sheikh Mirza, tragically died in 1494. At just 12 years old, Babur was forced to ascend the throne.
Between 1519 and 1525, Babur waged multiple military campaigns to conquer India, eventually establishing his rule there. The dynasty he founded became one of the largest in history and ruled India for over 350 years.
During Babur’s reign, India flourished—literature, arts, and architecture thrived. His descendants continued his legacy, making India one of the most powerful states of the era. Babur's significance in Indian history is immense. The prominent Indian scholar Jawaharlal Nehru once wrote, “After Babur’s arrival in India, significant changes took place, and a fresh wave of inspiration revitalized life, arts, and architecture, intertwining various cultural spheres.”
However, Babur did not live long. In 1530, he passed away in Agra at the age of 47. According to legend, his eldest son, Humayun Mirza, fell seriously ill. For three days and nights, Babur prayed, asking God to transfer his son’s illness to him. Humayun recovered, but soon after, Zahiriddin Muhammad Babur passed away.