Bosh sahifa / Atrof-muhit va ISTB / E’lon
“Quyuv-prokat majmuasini qurish” loyihasining dastlabki “Atrof-muhit va ijtimoiy sohaga ta’sirlarni baholash” (AMvaISTB)ni o‘tkazish
09.06.2023
13571
Ayni paytda “O‘zmetkombinat” AJda Quyuv-prokat majmuasini (QPM) qurish loyihalashtirilmoqda.
QPM kombinatning sanoat maydonchasida joylashgan bo‘lib, past uglerodli, past legirlangan yuqori sifatli va oddiy sifatli po‘latlardan issiq prokatlangan rulonlar ishlab chiqarish uchun mo‘ljallangan.
QPM infratuzilmasi “O‘zmetkombinat” AJning tegishli ob’yektlari bilan integratsiya qilinadi. Mazkur loyiha sanoat maydonchasidan tashqari ob’yektlar – uzunligi 23 km bo‘lgan 220 kV elektr uzatish liniyalarini hamda uzunligi 1,2 km bo‘lgan kombinat hududiga kirish yo‘lini qurishni nazarda tutadi.
"O‘zmetkombinat” AJ loyihani moliyalashtiruvchi kredit tashkilotlarining talablariga muvofiq, shuningdek, Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) standartlariga muvofiq “Atrof-muhit va ijtimoiy sohaga ta’sirlarni baholash” (AMvaISTB) ni o‘tkazadi.
AMvaISTBning maqsadi – loyihaning ekologik va ijtimoiy ta’sirlarini aniqlash va oldini olish yoki yumshatish maqsadida tegishli choralarni ishlab chiqish va amalga oshirish, shuningdek, atrof-muhit va ijtimoiy xavflarni va ular oqibatida kelib chiqadigan ta’sirlarni aniqlashdir.
AMvaISTBni amalga oshiruvchilar: “SHANEKO DK” AJ (Rossiya Federatsiyasi) va “Ekostandard Ekspert” MCHJ (O‘zbekiston Respublikasi).
QPM qurilishi loyihasini dastlabki ekologik va ijtimoiy baholash natijasida manfaatdor tomonlarni tanishtirish uchun quyidagi hujjatlar tayyorlandi:
Mazkur hujjatlar yuzasidan savol, fikr va takliflar 2023-yil 11-iyundan 11-avgustgacha “O‘zmetkombinat” AJga quyidagi (elektron, yozma yoki og‘zaki) tarzda yuborilishi mumkin:
“O‘zmetkombinat” AJning aholidan va barcha manfaatdor tomonlardan murojaatlarini (savollar, mulohazalar va takliflar) yig‘ish uchun mas’ul vakili – Kenjabayev Vosit Valiyevich quyuv-prokat majmuasining yetakchi muhandisi.

Главная страница / ОВОС и СС / Объявление
Проведение полномасштабной экологической и социальной оценки проекта «Строительство литейно-прокатного комплекса» АО «Узметкомбинат»
09.06.2023
13570
В настоящее время АО «Узметкомбинат» осуществляется проектирование литейно-прокатного комплекса (ЛПК).
ЛПК расположен на промплощадке комбината и предназначен для производства горячекатаного листа в рулонах из низкоуглеродистых, низколегированных качественных и обыкновенного качества сталей.
Инфраструктура ЛПК будет интегрирована с соответствующими объектами АО «Узметкомбинат». Проектом предусматривается строительство внеплощадочных объектов – линии электропередач 220 кВ. протяжённостью 23 км и подъездной дороги протяжённостью 1,2 км.
По требованиям кредитных организаций, осуществляющих финансирование проекта, АО «Узметкомбинат» проводит оценку воздействия на окружающую среду и социальную сферу (ОВОСиСС) в соответствии со стандартами Международной финансовой корпорации (МФК).
Цель ОВОСиСС – выявление экологических и социальных воздействий и связанных с ними последствий для разработки и реализации соответствующих мер по предотвращению и/или снижению экологических и социальных рисков проекта.
Исполнители ОВОСиСС: АО «ГК ШАНЭКО» (Российская Федерация) и ООО «EkostandardEkspert» (Республика Узбекистан).
В результате полномасштабной й экологической и социальной оценки проекта строительства ЛПК для ознакомления заинтересованных сторон подготовлены следующие документы:
Вопросы, комментарии и предложения в отношении указанных документов могут быть направлены в адрес АО «Узметкомбинат с 11 июнья по 11 августа 2023 г. следующими способами:
Представитель АО «Узметкомбинат», ответственный за сбор от общественности и всех заинтересованных сторон обращений (вопросов, комментариев и предложений) – Ведущий инженер ЛПК, Кенжабаев Восит Валиевич.
Ответы на обращения будут направлены на адреса авторов соответствующих обращений и обобщены в материалах ОВОСиСС.