IQTISODIYOT UCHUN XAVFLI JINOYAT
Shu bilan birga iqtisodiyotda yangi ko‘rinishdagi qonun buzilishlari bo‘layotganligini ham afsus bilan ta’kidlab o‘tamiz. Jumladan tovarlarni realizatsiya qilishdan tushgan tushumlarni yashirish, soliq va boshqa majburiy to‘lovlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash, xufyona tarzda jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish hamda boshqa turdagi huquqbuzarliklarni misol qilish mumkin.
Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish jinoyati hozirgi paytda jahon hamjamiyatini xavotirga solayotgan muhim masalalardan biriga aylanmoqda. Bu jinoyat bevosita poraxo‘rlik, mansab vakolatini suiiste’mol qilish, korrupsiya, ta’magirlik, odamlarni garovga olish, moliyaviy firibgarlik, terrorizm va boshqa jinoyatlarning sodir etilishi bilan bog‘liqdir. Pullarni legallashtirish – bu shunday jarayonki, uning vositasida daromadlarning mavjudligi, g‘ayriqonuniy kelib chiqishi yoki ulardan g‘ayriqonuniy foydalanish yashiriladi va so‘ngra bu daromadlar qonuniy kelib chiqishga egadek tuyulishi uchun niqoblanadi.
Jismoniy va yuridik shaxslarning oshkora daromad manbai bo‘lmasada, ular o‘z real daromadlaridan bir necha bor yuqori bo‘lgan ko‘chmas mulk sotib olishi va boshqa xaridlarni amalga oshirishi – buning barchasi legallashtirish belgilaridir.
Jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashuvchi davlat organlarining ma’lumotlariga ko‘ra bugungi kunda mazkur jinoyat moliyaviy operatsiyalar, oldi-sotdi bitimi, ishbilarmonlik faoliyati, soxta firma va korxona ochish kabi usullar bilan amalga oshirilmoqda. Ular – daromad olish maqsadida davlat idoralari mansabdor shaxslarining savdo-sotiq faoliyatida qatnashishi, davlat xizmatchilari tomonidan savdo-sotiq tizimidagi asosan yaqin qarindoshlari nomiga rasmiylashtirilgan soxta firmalardan foydalanish, to‘g‘ridan to‘g‘ri shaxsiy manfaatini ko‘zlagan holda chet tashkilot, firmalar va boshqalarga mablag‘ o‘tkazishda ulardan ta’magirlik qilish, o‘zi yoki guruh manfaati uchun normativ hujjatlarni qabul qilishda yoki boshqa tashkilotlarga pul o‘tkazishda jonbozlik ko‘rsatish kabi xususiyatlarga ega.
O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 243-moddasiga asosan, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish, ya’ni mulk (pul mablag‘lari yoki boshqa mol-mulk) jinoiy faoliyat natijasida topilgan bo‘lsa, uni o‘tkazish, mulkka aylantirish yoxud almashtirish yo‘li bilan uning kelib chiqishiga qonuniy tus berish, xuddi shuningdek, bunday pul mablag‘lari yoki boshqa mol-mulkning asl xususiyatini, manbaini, turgan joyini, tasarruf etish, ko‘chirish usulini, pul mablag‘lariga yoki boshqa mol-mulkka bo‘lgan haqiqiy egalik huquqlarini yoki uning kimga qarashliligini yashirish yoxud sir saqlash jinoyat sifatida e’tirof etiladi. U O‘zbekiston Respublikasi JKning “Jamoat xavfsizligiga qarshi jinoyatlar” qatoriga kiritilgan.
Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2021-yil 29-iyun kuni “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonunni amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar haqida”gi qarori qabul qilingan. Unga asosan pul mablag‘lari yoki boshqa mol-mulk bilan bog‘liq operatsiyalarni amalga oshiruvchi tashkilotlar tomonidan shubhali deb topilgan operatsiyalar haqidagi xabarlar Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga taqdim etiladi.
Bu ijtimoiy salbiy illatni bartaraf etmasak, uning oqibatlari juda xunuk bo‘lishi mumkin. Chunki, xufyona iqtisodiyot hissasining ortib borishi jamiyatda ijtimoiy qarama-qarshiliklarning kuchayishiga olib keladi.
Noqonuniy yo‘llar bilan to‘plangan pul va mol-mulkni legallashtirish natijasida jinoiy tashkilotlar o‘zlarining kelajakdagi faoliyatlarini moliyalashtirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Ularning ayrim moliyaviy muassasalardan nazoratsiz foydalanishi moliyaviy tizimga katta zarar yetkazadi. Bunday zarar, ayniqsa, iqtisodiyoti rivojlanayotgan davlatlar uchun xavfli. Shuning uchun ham bu jinoyatga qarshi nafaqat huquq-tartibot idoralari, balki barchamiz birgalikda kurashishimiz kerak.

О ПРОТИВОДЕЙСТВИИ ЛЕГАЛИЗАЦИИ ДОХОДОВ
Проводимые в нашей республике реформы способствуют повышению уровня жизни населения, а также развитию предпринимательства и других отраслей. Это положительно влияет на рост производства и развитие экономики нашей страны.
Также с сожалением следует отметить, что в экономике наблюдаются новые виды правонарушений. В частности, можно привести примеры сокрытия доходов от реализации товаров, уклонения от уплаты налогов и других обязательных платежей, легализации доходов, полученных преступным путем, а также других видов правонарушений.
Преступление по легализации доходов, полученных преступным путем, в настоящее время становится одной из важных проблем, вызывающих беспокойство мирового сообщества. Это преступление непосредственно связано с коррупцией, злоупотреблением служебными полномочиями, взяточничеством, похищением людей, финансовым мошенничеством, терроризмом и другими преступлениями.
Отмывание денег – это процесс, при котором скрываются происхождение доходов, их незаконное получение или использование, а затем эти доходы маскируются, создавая видимость их законного происхождения.
Если физические или юридические лица, не имея официального источника доходов, приобретают недвижимость и совершают другие дорогостоящие покупки, многократно превышающие их реальные доходы, – это признаки легализации преступных доходов.
Согласно данным государственных органов, борющихся с легализацией преступных доходов, в настоящее время это преступление совершается через финансовые операции, сделки купли-продажи, предпринимательскую деятельность, создание фиктивных фирм и предприятий.
Оно проявляется в участии должностных лиц государственных учреждений в коммерческой деятельности с целью получения дохода, использовании фиктивных фирм, оформленных на близких родственников госслужащих, шантаже и вымогательстве средств у иностранных компаний, а также в лоббировании нормативных актов и финансовых операций в интересах определенных групп или лиц.
В соответствии со статьей 243 Уголовного кодекса Республики Узбекистан легализация доходов, полученных преступным путем, т.е. придание незаконно полученному имуществу (денежным средствам или другим активам) законного вида путем его передачи, конвертации или обмена, а также сокрытие истинного характера, источника, местонахождения и собственности такого имущества признается преступлением. Оно отнесено к категории преступлений против общественной безопасности.
Постановлением Кабинета Министров от 29 июня 2021 года были приняты дополнительные меры по реализации Закона «О противодействии легализации доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения». В соответствии с этим постановлением организации, осуществляющие финансовые операции, обязаны предоставлять информацию о подозрительных транзакциях в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Если не искоренить этот социально негативный фактор, его последствия могут быть крайне опасными. Рост теневой экономики приводит к усилению социальных противоречий в обществе.
Легализация незаконно полученных денежных средств и имущества позволяет преступным организациям финансировать свою дальнейшую деятельность. Неконтролируемый доступ к финансовым учреждениям наносит серьезный ущерб финансовой системе, что особенно опасно для развивающихся экономик. Поэтому борьба с этим преступлением – задача не только правоохранительных органов, но и всего общества.