TUSHUNTIRISH VA TARG‘IBOT ISHLARI OLIB BORILDI
Unda mutaxassislar tarkibiy bo‘linma ishchi-xodimlarini sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi talablariga rioya qilishlari lozimligi yuzasidan tushuntirish va targ‘ibot ishlarini olib borildi.
Bu borada "O‘zmetkombinat" AJ Boshqaruv raisi - Bosh direktorining 2025-yil 9-yanvardagi 20-sonli buyrug‘i chiqarilgan bo‘lib, ushbu yig‘ilishda talablar ijrosini ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar ko‘rib chiqildi va atroflicha muhokama qilindi.
Albatta korxona va tashkilotlarda mehnat sharoitlarini yaxshilash, ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisalar va kasb kasalliklarining oldini olishda mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligiga amal qilish muhim hisoblanadi.
Tadbir davomida Sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi departamenti, Sanoat xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i Gulmira Toshmatova mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligi, favqulodda vaziyatlarning oldini olishda e’tibor qaratish lozim bo‘lgan muhim jihatlarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
SXvaMM departamenti targ‘ibot ishlarini olib borish bilan bir qatorda buyruqqa asosan "Metallurg" nomli shaxar shifoxonasi shifokorlarini jalb qilgan xolda kombinat ishchi-xodimlarining sog‘liklariga e’tibor qaratib, kelib chiqishi mumkin bo‘lgani kasalliklarning oldini olishda munosib ishlar olib borilmoqda.

ПРОВЕДЕНЫ РАЗЪЯСНИТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ
В рамках мероприятий по обеспечению промышленной безопасности и охраны труда специалисты провели разъяснительную и агитационную работу среди сотрудников структурных подразделений АО «Узметкомбинат». Основное внимание было уделено вопросам строгого соблюдения требований промышленной безопасности и правил охраны труда.
В связи с этим 9 января 2025 года был издан приказ №20 Председателя правления – Генерального директора АО «Узметкомбинат», на заседании по которому детально рассмотрены и обсуждены вопросы выполнения установленных требований.
Соблюдение норм охраны труда и техники безопасности играет ключевую роль в улучшении условий труда, а также в предупреждении несчастных случаев и профессиональных заболеваний на производстве.
В ходе мероприятия руководитель Департамента промышленной безопасности и охраны труда Гульмира Тошматова подробно остановилась на наиболее важных аспектах, требующих особого внимания в сфере охраны труда, техники безопасности и предотвращения чрезвычайных ситуаций.
Кроме того, Департамент промышленной безопасности и охраны труда активно ведёт агитационную работу. В соответствии с приказом, к мероприятиям привлекаются врачи городской больницы «Металлург», которые проводят профилактические встречи с сотрудниками комбината, уделяя внимание вопросам укрепления здоровья и предупреждения возможных заболеваний.