Ushbu tekshiruvlar yakunlari bo‘yicha faollar zalida ochiq suhbat bo‘lib o‘tdi. Unda 2024-yilga sanoat xavfsizligi, mehnatni muhofaza qilish, yong‘in xavfsizligi, kasbiy salomatlik va xavfsizlik menejmenti tizimi faoliyati bo‘yicha ishlarning yakuni hamda 2025-yildagi vazifalar to‘g‘risida so‘z yuritildi. Bo‘lib o‘tgan suhbat davomida Sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi departamenti, Sanoat xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i Gulmira Toshmatova, "Metallurg" nomli shahar shifoxonasidan O‘g‘iloy Baratova, Kombinat markaziy laboratoriyasi boshlig‘i Akmal Vohidov, Ovqatlanish kombinati boshlig‘i Marhabo Xoliqova tekshiruv natijalari bo‘yicha fikrlarini bildirib o‘tishdi. Ta’kidlash kerakki, tibbiy muhandislik brigadasining asosiy maqsadlari kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat va dam olish sharoitlarini yaratish, umumiy va kasbiy kasalliklarning, tibbiy yordam sifatini oshirish, xodimlarning ishlab chiqarish jarohatlarini oldini olishdan iborat.
Komissiya tomonidan tarkibiy bo‘linmada tekshirish o‘tkazish mobaynida quyidagi savollar ko‘rib chiqildi va tahlil qilindi.
- xodimlarga sog‘lom mehnat sharoitlari yaratilganligi va kasallanish darajasi xavfini kamaytirish chora-tadbirlarini ishlab chiqilganligi va tahlili;
- xodimlarni sog‘ligini muhofaza etish chora-tadbirlari ishlab chiqilganligi;
- xodimlarni salomatligini nazorat qilish ishlarini tashkillashtirilganligi va kasallanish darajasini xavfini kamaytirish chora-tadbirlarini ishlab chiqilganligini tahlili;
- tibbiy ko‘rik natijalari va tibbiy komissiya tomonidan berilgan tavsiyalarni bajarilganligi;
- sog‘lom va xavfsiz mehnat sharoitini yaratishga doir ishlar shakllari va usullarni takomillashtirilishi va ta’minlashini;
- kiyim almashtirish va yuvinish xonalari muntazam dezinfeksiya qilinishi va sanitariya talablariga javob berishi;
- oshxona va bufetlar holati;
- xodimlarning shaxsiy gigiyena talablari va shaxsiy himoya vositalarini to‘g‘ri qo‘llash talablariga amal qilish bo‘yicha holatlari ham o‘rganildi.
Tibbiy tekshiruv natijalari yakuni bo‘yicha yig‘ilishda ishchilarning kasallanishi va shikastlanish holati, mehnatni muhofaza qilishni yaxshilash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida tarkibiy bo‘linmalar hisobotlari tinglandi va kelgusida komissiya tomonidan ko‘rsatilgan takliflar bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqilishi belgilandi.

A comprehensive inspection and analysis were conducted.
During the discussion that took place, representatives from the Department of Industrial Safety and Labor Protection, Gulmira Toshmatova, the head of the Industrial Safety Department, Ogiloy Baratova from the "Metallurg" city hospital, Akmal Vohidov, the head of the plant's Central Laboratory, and Marhabo Xoliqova, the head of the Catering Plant, shared their opinions based on the inspection results. It should be noted that the main objectives of the medical engineering team include creating working and resting conditions in the plant's structural subdivisions, improving the quality of medical care, preventing occupational diseases and accidents, and enhancing the health of employees.
During the inspection conducted by the commission, the following issues were considered and analyzed:
• Creation of healthy working conditions for employees and development of measures to reduce the risk of illness;
• Development of measures for the protection of employees' health;
• Organization of health monitoring for employees and analysis of measures to reduce the risk of illness;
• Results of medical examinations and implementation of recommendations from the medical commission;
• Improvement of methods and techniques for creating healthy and safe working conditions;
• Regular disinfection of changing rooms and shower facilities in compliance with sanitation requirements;
• Condition of canteens and buffets;
• Compliance with personal hygiene standards and correct use of personal protective equipment.
At the final meeting following the medical examination results, reports from the structural subdivisions on the health status of workers, injuries, and diseases, as well as the measures being taken to improve labor protection, were presented. Further actions will be developed based on the commission's recommendations.