Bosh sahifa / Axborot xizmati / Yangiliklar / Rahbariyatning chiqish va bayonotlari
Korrupsiya shunchaki jinoyat yoki huquqbuzarlik emas, balki ma’naviy buzilish holati hamdir. Ushbu illat fuqaroning davlat vakili bilan ma’muriy munosabatlari ma’no-mohiyatini o‘zgartirib, jamiyat uchun ham, davlat uchun ham salbiy oqibatlarga sabab bo‘ladi. Aynan shunday oqibatlar sababli ko‘plab davlatlarning inqirozga yuz tutgani ham tarixdan ma’lum.
Prezidentimiz Sh. Mirziyoyev davlat boshqaruviga kelgach 2017-yilda qabul qilingan ilk normativ hujjatlardan biri “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonun bo‘ldi. Shundan boshlab mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi murosasiz kurashishning ilg‘or xalqaro standartlarga asoslangan tizimini joriy etish bo‘yicha izchil choralar ko‘rilmoqda.
Keyingi davrda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirish borasida bir qator zarur choralar ko‘rildi. Bu haqda to‘xtalayotganimiz-ning sababi shuki, jamiyatning har bir a’zosi qonunlarni, xususan, korrupsiya bilan bog‘liq qilmishning huquqiy oqibatlarini yaxshi bilishi kerak. Qonunni bilmaslik, uning mazmun-mohiyatidan bexabarlik, tabiiyki, korrupsiya jinoyatini sodir etgan shaxsning jazodan qutulib qolishiga imkon bermaydi. Chunki pora olgan ham, bergan ham, pora olish-berishda vositachilik qilgan ham muqarrar jinoiy javobgarlikka tortiladi. Qonun talabi shunday.
Korrupsiyaga barham berishga faqat davlat va hukumatning kuchi bilangina erishib bo‘lmaydi. Shuning uchun mazkur ijtimoiy illatga qarshi butun jamiyat, barcha fuqarolar oyoqqa turmog‘i, kurashmog‘i zarur.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, “Korrupsiyaga qarshi kurashishda aholining barcha qatlamlari, eng yaxshi mutaxassislar jalb qilinmas ekan, jamiyatimizning barcha a’zolari, ta’bir joiz bo‘lsa, “halollik vaksinasi” bilan emlanmas ekan, o‘z oldimizga qo‘ygan yuksak marralarga erisha olmaymiz. Biz korrupsiyaning oqibatlari bilan kurashishdan uning barvaqt oldini olishga o‘tishimiz kerak.”
Bu jarayonda “O‘zmetkombinat” AJ ma’lum ishlarni amalga oshirmoqda. Kombinatimizda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni qaror toptirish uchun tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilib kelinmoqda. Kombinat faoliyatining ochiq va oshkoraligini ta’minlash va mas’uliyatini oshirish, byurokratiyani kamaytirish va davlat xizmatlarini soddalashtirish, korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan mexanizmlarni amaliyotga keng joriy etayapmiz. Xususan komplaens va samaradorlikni baholash reyting tizimlari yo‘lga qo‘yildi. Davlat xaridlari to‘liq raqamlashtirildi.
Aziz metallurglar! Korrupsiya va poraxo‘rlikka qarshi kurashda har birimiz faol ishtirok etishimiz shart. Har birimiz qaerda, qanday muammoga duch kelsak, uning hal etilishida mas’ul shaxslarning mas’uliyatsizligi yoki ta’magirligiga guvoh bo‘lganda sharoitga bo‘ysunish, indamay ketaverish yoxud chidash o‘rniga bong urishimiz kerak.
Zero, korrupsiyaga qarshi kurashish har bir sof vijdonli insonning, demokratik jamiyat va davlatning muqaddas burchidir.

Together, we will fight corruption!
Corruption is not just a crime or offense but also a state of moral decay. This vice changes the essence of administrative relations between citizens and state representatives, leading to negative consequences for both society and the state. Many countries have faced crises due to such consequences, as history shows.
After President Sh. Mirziyoyev came to power, one of the first normative documents adopted in 2017 was the Law "On Combating Corruption." Since then, consistent measures have been taken in our country to establish a system based on advanced international standards aimed at preventing and combating corruption.
In recent years, a series of necessary steps have been taken to raise public legal awareness and legal culture in the fight against corruption. This is necessary because every citizen should understand the laws well, especially the legal consequences of actions related to corruption. Ignorance of the law and lack of knowledge about its content does not allow a person who commits a corruption crime to avoid punishment. Both those who take bribes, those who give bribes, and intermediaries in giving and receiving bribes are subject to inevitable criminal liability. These are the requirements of the law.
Combating corruption cannot be achieved only with the power of the state and government. Therefore, the entire society and all citizens must stand up against this social evil.
As the President stated, "In the fight against corruption, all segments of the population and the best specialists must be involved. Until all members of our society are 'vaccinated with honesty,' we will not achieve the high goals we have set. We must transition from fighting the consequences of corruption to preventing it."
In this process, "Uzmetkombinat" is implementing several measures. Systematic measures are being implemented in our company to establish an uncompromising stance against corruption. We are actively introducing mechanisms aimed at ensuring transparency and openness, increasing accountability, reducing bureaucracy, simplifying government services, and preventing corruption. Specifically, effectiveness evaluation systems and compliance have been implemented. The process of state procurement has been fully digitized.
Dear metallurgists! In the fight against corruption and bribery, each of us must participate actively. In every situation where we face a problem, when we witness irresponsibility or greed from responsible individuals, we must not remain silent, tolerate, or give in, but rather bring attention to the situation.