Bosh sahifa / Axborot xizmati / Yangiliklar / Rahbariyatning chiqish va bayonotlari
Korrupsiya shunchaki jinoyat yoki huquqbuzarlik emas, balki ma’naviy buzilish holati hamdir. Ushbu illat fuqaroning davlat vakili bilan ma’muriy munosabatlari ma’no-mohiyatini o‘zgartirib, jamiyat uchun ham, davlat uchun ham salbiy oqibatlarga sabab bo‘ladi. Aynan shunday oqibatlar sababli ko‘plab davlatlarning inqirozga yuz tutgani ham tarixdan ma’lum.
Prezidentimiz Sh. Mirziyoyev davlat boshqaruviga kelgach 2017-yilda qabul qilingan ilk normativ hujjatlardan biri “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonun bo‘ldi. Shundan boshlab mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi murosasiz kurashishning ilg‘or xalqaro standartlarga asoslangan tizimini joriy etish bo‘yicha izchil choralar ko‘rilmoqda.
Keyingi davrda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirish borasida bir qator zarur choralar ko‘rildi. Bu haqda to‘xtalayotganimiz-ning sababi shuki, jamiyatning har bir a’zosi qonunlarni, xususan, korrupsiya bilan bog‘liq qilmishning huquqiy oqibatlarini yaxshi bilishi kerak. Qonunni bilmaslik, uning mazmun-mohiyatidan bexabarlik, tabiiyki, korrupsiya jinoyatini sodir etgan shaxsning jazodan qutulib qolishiga imkon bermaydi. Chunki pora olgan ham, bergan ham, pora olish-berishda vositachilik qilgan ham muqarrar jinoiy javobgarlikka tortiladi. Qonun talabi shunday.
Korrupsiyaga barham berishga faqat davlat va hukumatning kuchi bilangina erishib bo‘lmaydi. Shuning uchun mazkur ijtimoiy illatga qarshi butun jamiyat, barcha fuqarolar oyoqqa turmog‘i, kurashmog‘i zarur.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, “Korrupsiyaga qarshi kurashishda aholining barcha qatlamlari, eng yaxshi mutaxassislar jalb qilinmas ekan, jamiyatimizning barcha a’zolari, ta’bir joiz bo‘lsa, “halollik vaksinasi” bilan emlanmas ekan, o‘z oldimizga qo‘ygan yuksak marralarga erisha olmaymiz. Biz korrupsiyaning oqibatlari bilan kurashishdan uning barvaqt oldini olishga o‘tishimiz kerak.”
Bu jarayonda “O‘zmetkombinat” AJ ma’lum ishlarni amalga oshirmoqda. Kombinatimizda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni qaror toptirish uchun tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilib kelinmoqda. Kombinat faoliyatining ochiq va oshkoraligini ta’minlash va mas’uliyatini oshirish, byurokratiyani kamaytirish va davlat xizmatlarini soddalashtirish, korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan mexanizmlarni amaliyotga keng joriy etayapmiz. Xususan komplaens va samaradorlikni baholash reyting tizimlari yo‘lga qo‘yildi. Davlat xaridlari to‘liq raqamlashtirildi.
Aziz metallurglar! Korrupsiya va poraxo‘rlikka qarshi kurashda har birimiz faol ishtirok etishimiz shart. Har birimiz qaerda, qanday muammoga duch kelsak, uning hal etilishida mas’ul shaxslarning mas’uliyatsizligi yoki ta’magirligiga guvoh bo‘lganda sharoitga bo‘ysunish, indamay ketaverish yoxud chidash o‘rniga bong urishimiz kerak.
Zero, korrupsiyaga qarshi kurashish har bir sof vijdonli insonning, demokratik jamiyat va davlatning muqaddas burchidir.

Главная страница / Пресс-служба / Новости / Выступления и заявления руководства
Коррупция — это не просто преступление или правонарушение, но и состояние морального разложения. Этот порок изменяет суть административных отношений граждан с государственными представителями и приводит к негативным последствиям как для общества, так и для государства. Из-за таких последствий многие страны сталкивались с кризисом, как это известно из истории.
После того, как Президент Ш. Мирзиёев занял пост главы государства, одним из первых нормативных документов, принятых в 2017 году, стал Закон «О борьбе с коррупцией». С тех пор в нашей стране принимаются последовательные меры по созданию системы, основанной на передовых международных стандартах, направленных на предотвращение коррупции и решительную борьбу с ней.
В последние годы было предпринято ряд необходимых шагов по повышению правового сознания и правовой культуры населения в сфере борьбы с коррупцией. Это необходимо, поскольку каждый гражданин должен хорошо понимать законы, в частности, правовые последствия действий, связанных с коррупцией. Неведение закона и незнание его содержания не дают возможности лицу, совершившему коррупционное преступление, избежать наказания. Потому что как тот, кто берет взятку, так и тот, кто ее дает, а также посредники в даче и получении взяток, подлежат неизбежной уголовной ответственности. Таковы требования закона.
Для того чтобы победить коррупцию, не достаточно только сил государства и правительства. Поэтому вся общественность и все граждане должны встать на борьбу с этим социальным злом.
Как отметил Президент, «в борьбе с коррупцией должны быть привлечены все слои населения и лучшие специалисты. Пока все члены нашего общества не будут «вакцинированы честностью», мы не достигнем поставленных высоких целей. Мы должны перейти от борьбы с последствиями коррупции к ее профилактике».
В этом процессе «Узметкомбинат» реализует ряд мероприятий. В нашем комбинате внедряются системные меры по установлению безкомпромиссного отношения к коррупции. Мы активно внедряем механизмы, направленные на обеспечение открытости и прозрачности деятельности, повышение ответственности, сокращение бюрократии и упрощение государственных услуг, а также на предотвращение коррупции. В частности, внедрены системы оценки эффективности и комплаенс. Процесс государственных закупок был полностью оцифрован.
Дорогие металлурги! В борьбе с коррупцией и взяточничеством мы все обязаны активно участвовать. В любой ситуации, когда мы сталкиваемся с проблемой, когда видим безответственность или жадность должностных лиц, мы должны не молчать и не терпеть, а привлекать внимание к ситуации.
Ведь борьба с коррупцией — это священный долг каждого порядочного человека и демократичного общества.