O‘Z KASBINING USTASI
U obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlarida, kombinatimiz gullab yashnashida o‘zining munosib  hissasini qo‘shib kelmoqda. Kombinatimiz yashil bog‘larida, har xil manzarali  daraxtlarini ekish va o‘stirishda, gazonlarining chiroyli bo‘lib turishida bu insonning mehnati kattadir.
Abduvahob aka har bir daraxtga chiroyli shakl berish va ularni avaylab parvarish qilishni shogirdlariga o‘rgatib kelmoqda. U o‘z yurtini, ona tabiatni sevib ardoqlaydigan, buni o‘z shogirdlariga ham o‘rgatib kelayotgan o‘z kasbining ustasidir. Abduvahob Aliqulov 1985-yili harbiy xizmatdan so‘ng Toshkent Avtomobil transporti va avtomobil yo‘llari muhandislari institutiga o‘qishga kirib, 1990-yili oliygohni muvaffaqiyatli tugatdi. Bekobod shahar avtokorxonasida, keyinchalik Bekobod tumanidagi “Qishloq xo‘jaligi texnikalari” korxonasida muhandis bo‘lib ishladi. 2010-yilda “O‘zmetkombinat” AJda ish boshladi. Obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish sexida usta, keyinchalik boshliq o‘rinbosari, bosh mexanik lavozimlarida ishlagan.
Hozirgi vaqtga kelib, Abduvahob aka Klining xizmatida ko‘kalamzorlashtirish xo‘jaligi ustasi lavozimida faoliyat ko‘rsatmoqda. Ustoz sifatida ko‘plab shogirdlar tayyorlab berdi. Kombinatimiz rahbariyati tomonidan bir necha bor rag‘batlantirilgan.
U umr yo‘ldoshi Zamira opa bilan 4 nafar farzandini el-yurtiga fidokorona xizmat qiladigan insonlar etib tarbiyaladi. Endilikda uch o‘g‘il turli davlat korxonalarida mehnat qilishmoqda. Katta farzandi harbiy qismda zobit, kichik o‘g‘li muhandis. U Navli prokatlash bo‘linmasida ishlaydi.  Yana bir o‘g‘li Toshkent shahrida bank xodimi. Yaqinda Abduvahob aka tabarruk 60 yoshni qarshi oldi. Uni hamkasblari, shogirdlari hamda  jamoamiz nomidan muborak yoshi bilan tabriklaymiz.

29.01.2025 29.01.2025 2573
В зелёных уголках нашего комбината трудно не заметить человека, который на протяжении многих лет превращает территорию предприятия в настоящий зелёный оазис. Абдувахоб Алику́лов — один из тех, чей труд не всегда виден сразу, но ощущается каждым, кто проходит по ухоженным дорожкам, любуется аккуратными газонами и деревьями правильной формы.
Абдувахоб ака не просто выполняет работу — он делится своим мастерством. Его ученики перенимают у него умение видеть красоту в каждом дереве, правильно ухаживать за ним и создавать гармонию в окружающем пространстве. Для многих из них он стал наставником, который прививает любовь к природе своим личным примером.
После прохождения военной службы Абдувахоб Алику́лов поступил в Ташкентский институт инженеров автомобильного транспорта и автодорог, который окончил в 1990 году. Работал инженером в автопредприятии Бекабада, затем в «Сельскохозтехнике». В 2010 году его профессиональный путь привёл в АО «Узметкомбинат», где он трудился мастером, заместителем начальника и главным механиком в Цехе благоустройства и озеленения.
Сегодня Абдувахоб ака продолжает свою работу уже в составе Клининговой службы, занимая должность мастера озеленительного хозяйства. За годы службы он подготовил немало учеников и неоднократно был отмечен руководством за вклад в развитие территории комбината.
Вместе с супругой Замирой опа он воспитает четверых детей, которые стали достойными гражданами своей страны. Старший сын служит офицером в воинской части, младший трудится инженером в Сортопрокатном подразделении, ещё один сын работает сотрудником банка в Ташкенте.
Недавно Абдувахоб ака отметил своё 60-летие. Коллектив, коллеги и ученики сердечно поздравляют его с юбилеем, желают крепкого здоровья, благополучия и дальнейших успехов!