O'tgan yil boshlanishida dekret ta’tiliga chiqdim. Biroq oilaviy sharoitim sabab 6 oydan so‘ng ishga chiqdim. Ammo ham ishlash, ham bolaga qarash qiyin ekan. Men yana qaytadan dekret ta’tiliga chiqsam bo‘ladimi?
A. Salimova.
Mehnat kodeksining 405-moddasiga asosan homiladorlik va tug‘ish ta’tili tugaganidan keyin, ayolning xohishiga ko‘ra, unga bolasi ikki yoshga to‘lguniga qadar bolani parvarishlash ta’tili beriladi. Bu davr uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadigan tartibda nafaqa to‘lanadi.
Ayolga uning xohishiga ko‘ra, bolasi uch yoshga to‘lguniga qadar uni parvarishlash uchun ish haqi saqlanmagan holda qo‘shimcha ta’til ham beriladi. Bolani parvarishlash ta’tillari davrida xodimning ish joyi (lavozimi) saqlanadi. Bu ta’tillarning ko‘pi bilan olti yili mehnat stajiga qo‘shiladi, shu jumladan mutaxassisligi bo‘yicha ish stajiga ham qo‘shib hisoblanadi.
Hozir siz dekret ta’tilidan ishga qaytib bir muncha muddat ishlagan bo‘lsangiz ham o‘z xohishingizga ko‘ra ariza yozib yana qaytadan bolani parvarishlash ta’tiliga bemalol chiqsangiz bo‘ladi. Bu ta’til xodimning xohishiga ko‘ra beriladigan ta’til bo‘lib, xodim undan bolasi 3 yoshga to‘lguniga qadar xohlagan paytida foydalanishga haqli. Shu sababli, ariza yozib ta’tilga bemalol chiqsangiz bo‘ladi. Bu davrda hech kim sizni ishdan bo‘shata olmaydi.

27.01.2025 27.01.2025 4575
At the beginning of last year, I went on maternity leave. However, due to family circumstances, I returned to work after six months. But balancing work and childcare turned out to be challenging. Can I go back on maternity leave again?
A. Salimova
According to Article 405 of the Labor Code, after the end of maternity leave, at the woman's request, she is granted childcare leave until the child turns two years old. During this period, an allowance is paid as determined by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
At the woman's request, additional unpaid leave for childcare can also be granted until the child reaches the age of three. During such leave, the employee's job position (title) is preserved. These leaves, for a total of up to six years, are counted towards work experience, including professional experience.
If you returned to work after maternity leave and have worked for some time, you are entitled to write a request and go back on childcare leave at your discretion. This leave is provided at the employee's request and can be used at any time until the child turns three years old. Therefore, you can confidently write an application and go on leave. No one has the right to terminate your employment during this period.