25.12.2024 25.12.2024 2539
Asosiy mezon - mahsulot raqobatbardoshligini oshirish. "O‘zmetkombinat" AJ mahsulotlari  eksport qilinmoqda.
Yaponiyaning "TOYOTA TSUSHO CORPORATION" kompaniyasi vakillari tashrif buyurdi. Tashrif doirasida kompaniya vakillari kombinatning texnologik chiqindilarni qayta ishlash va utilizatsiya qilishga yo‘naltirilgan istiqbolli loyihalari bilan tanishdi.
"O‘zbekiston metallurgiya kombinati" aksiyadorlik jamiyati O‘zbekiston Respublikasida birinchi marta ESG reytinglarining eng nufuzli xalqaro provayderlaridan biri bo‘lgan CDP (Carbon Disclosure Project)dan bahosini oldi.
"O‘zmetkombinat" AJ da malakali kadrlar tayyorlash, ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish maqsadida oliy o‘quv yurtlari bilan hamkorlik qilmoqda.

25.12.2024 25.12.2024 2538
The main criterion is to increase the competitiveness of products. The products of Uzmetkombinat JSC are exported.
The visit of representatives of the Japanese company TOYOTA TSUSHO CORPORATION. During the visit, the company's representatives got acquainted with the promising projects of the plant aimed at processing and disposal of technological waste.
For the first time in the Republic of Uzbekistan, Uzbek Metallurgical Combine Joint Stock Company has received a rating from CDP (Carbon Disclosure Project), one of the most reputable international suppliers of ESG ratings.
Uzmetkombinat JSC cooperates with higher educational institutions in order to train qualified personnel, to develop science and innovation.
The knowledge and skills of the employees are being improved based on a modern program.
Another convenience has been created for the plant's employees. The Metallurg polyclinic has implemented an electronic queue system