18.12.2024 18.12.2024 2486
2024-yil 17-dekabr kuni “O‘zmetkombinat” AJning Kuzatuv kengashi huzuridagi Komplayens xizmati  tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan tashkillashtirilgan Davlat organlari va xo‘jalik yurituvchi subektlar xodimlarini raqobat siyosati bo‘yicha o‘qitish va malakasini oshirish bo‘yicha maxsus o‘quv kursidan olgan bilim va ko‘nikmalarini Kombinat tegishli tarkibiy bo‘linmalar faoliyatlarida tadbiq etish yuzasidan davra suhbati o‘tkazildi. Davra suhbatida Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan taqdim qilingan o‘quv materiallar va slaydlardan foydalanildi.
Ushbu davra suhbati davomida O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan qo‘yilgan vazifalar,  Monopoliyaga qarshi kurashi komplayens tizimi, O‘zbekiston Respublikasi “Raqobat to‘g‘risida” Qonuni va uning maqsadlari va Birja savdolarini o‘tkazish tartiblari muhokama qilindi.

ОРГАНИЗОВАН КРУГЛЫЙ СТОЛ
17 декабря 2024 года в АО «Узметкомбинат» состоялся круглый стол, организованный Комплаенс-службой при Наблюдательном совете предприятия. В центре внимания были знания и практические навыки, полученные сотрудниками в рамках специального учебного курса, проведённого Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан. В ходе обсуждения использовались учебные материалы и презентации, предоставленные Комитетом.
Участники рассмотрели ключевые задачи, определённые Комитетом в области развития конкурентной среды, обсудили роль комплаенс-системы в предотвращении монополистических проявлений, а также детально остановились на положениях Закона Республики Узбекистан «О конкуренции» и его основных целях. Отдельное внимание было уделено порядку проведения биржевых торгов и практическим аспектам соблюдения установленных требований.
По итогам круглого стола участники отметили важность системного повышения правовой грамотности и укрепления культуры добросовестной конкуренции на предприятии. Полученные знания станут основой для дальнейшего совершенствования внутренних процессов и повышения эффективности комплаенс-контроля в АО «Узметкомбинат».