OLIY TA’LIM VA ISHLAB CHIQARISH HAMKORLIGI
Mehmonlar sayohatni dastlab kombinat tarixi muzeyidan boshlashdi. Shu bilan birga kombinatning tarkibiy bo‘linmalarida bugungi kunda olib borilayotgan ishlar bo‘yicha ham ma’lumotlarga ega bo‘lishdi. Ularga kombinat haqidagi videolavha namoyish etilib, mehnat muhofazasi hamda texnika xavfsizligi bo‘yicha yo‘riqnomalar o‘tildi. Shundan so‘ng ular Elektrda po‘lat eritish bo‘linmasidagi ishlab chiqarish jarayonlarini borib ko‘rishdi.
Tanishtiruv davomida o‘qituvchilarga ishlab chiqarish jarayonlari haqida tarkibiy bo‘linma mutaxassislari hamda mehnat faxriylari batafsil ma’lumotlar berishdi. O‘z navbatida mehmonlar aylanish davomida metallurgiya sohasi bo‘yicha katta taassurotlarga ega bo‘lishdi.
Ular mana shunday amaliyotni tashkil qilgan kombinat rahbariyati hamda Respublika Konchilik va metallurgiya sanoati faxriylar kengashi Bekobod shahar hududiy filiali faxriylariga o‘zlarining minnatdorchiligini bildirishdi.

СПЛАВ НАУКИ И ПРОИЗВОДСТВА
Гости начали свой визит с посещения Музея истории комбината. Здесь они ознакомились с историей становления и развития комбината, а также получили информацию о текущей деятельности структурных подразделений предприятия. В ходе экскурса гостям был продемонстрирован видеоматериал о комбинате, а после экскурсии проведен инструктаж по охране труда и технике безопасности для дальнейшего ознакомления с производственными поздразделениями воочию.
Так, делегация ТГТУ побывала в главном подразделении комбината - Электросталеплавильном комплексе. В ходе знакомства специалисты структурных подразделений подробно рассказали преподавателям о производственном процессе выплавки стали и даьнейшем ее использовании при производстве стальной продукции.  Как отозвались гости, экскурсия оставила запоминающиеся впечатления от увиденного.
Преподаватели ТГТУ выразили благодарность руководству комбината и Совета ветеранов горной и металлургической промышленности города за организацию интересной и полезной поездки.