XALQARO SERTIFIKAT QO‘LGA KIRITILDI
Joriy yilning o‘tgan davri mobaynida Komplayens – xizmati Kombinat faoliyatida korrupsiyaviy xavf – xatarlarning oldini olish bo‘yicha Korrupsiyaga qarshi kurashish Agentligi bilan hamkorlikda bir qator amaliy chora tadbirlarni amalga oshirdi. Xususan, xalqaro standartlar talabi bo‘yicha 17 ichki idoraviy hujjatlar ishlab chiqilib, amaliyotga joriy etildi, Kombinatning 89 funksiyalari baholashdan o‘tkazilib, korrupsiya xavfi yuqori bo‘lgan vazifa va funksiyalaridagi korrupsiya xavfi darajasini minimallashtirish choralari ko‘rilmoqda.
Joriy yilning 5-dekabr kuni Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiya qabul qilinganining 32-yilligi hamda “9-dekabr - Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni“ga bag‘ishlangan aksilkorrupsiya oyligi doirasida tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Kon-geologiya vaziri o‘rinbosari U.Yusupov va vazir maslahatchisi M.Pirojkov, vazirlik ijro apparati xodimlari, tizim korxonalarining rahbarlari hamda korrupsiyaga qarshi komplayens xizmatlarining mas’ul xodimlari ishtirok etishdi. Tadbirda, Kombinatimiz Vazirlik tizimda ISO 37001:2016 xalqaro korrupsiyaga qarshi muvofiqlik sertifikatini qo‘lga kiritgan eng samarli tuzilmalardan biri sifatida, korrupsiyaviy omillarni o‘z vaqtida oldini olish hamda xodimlarida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, xodimlarning huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirishda natijalarga erishayotgani  e’tirof etilib, eng samarali Komplayens tuzilma rasmiy Nishoni va Komplayens  - xizmati menejeri G‘anisher Nurmatov Tog‘-Kon Sanoati va Geologiya Vazirligi rasmiy qimmatbaho qo‘l soati sovg‘asi bilan taqdirlandi.

ПОЛУЧЕН МЕЖДУНАРОДНЫЙ СЕРТИФИКАТ
В 2024 году Комплаенс-служба совместно с Агентством по борьбе с коррупцией реализовала комплекс мер по снижению коррупционных рисков в деятельности комбината. В соответствии с международными стандартами разработано и внедрено 17 внутренних нормативных документов, проведена оценка 89 функций комбината, а также приняты меры по минимизации рисков в процессах с высоким уровнем коррупционной уязвимости.
5 декабря 2024 года в Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии состоялось мероприятие в рамках антикоррупционного месяца, приуроченного к 32-й годовщине Конституции Республики Узбекистан и Международному дню борьбы с коррупцией (9 декабря). В мероприятии приняли участие заместитель министра У. Юсупов, советник министра М. Пирожков, сотрудники аппарата министерства, руководители предприятий отрасли и ответственные работники комплаенс-служб.
На встрече было отмечено, что наш комбинат является одной из самых эффективных структур, получивших международный сертификат соответствия ISO 37001:2016. Применение международных стандартов позволяет своевременно выявлять и предотвращать коррупционные факторы, формировать у сотрудников нетерпимость к коррупции, а также повышать их правовую осведомленность и корпоративную культуру.
В знак признания профессиональных достижений менеджеру Комплаенс-службы Ганишеру Нурматову был вручен официальный подарок — драгоценные наручные часы, подтверждающий значимый вклад комбината в развитие антикоррупционной системы.