"KONSTITUTSIYA - QADR QIMMATIM!"
Bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi farovon hayotning mustahkam poydevori bo‘lib xizmat qilmoqda. Konstitutsiya har bir fuqaroning ongi va qalbidan chuqur joy olgan, ularning huquq va erkinliklarini to‘liq kafolatlaydigan haqiqiy hayot qomusiga aylandi.
Bo‘lib o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Davlat Madhiyasi yangraganidan so‘ng kombinat Kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi Elzara Veliullayeva kirish so‘zi bilan ochib O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yuksak namunasi ekanligi, u hech kimga qaram bo‘lmasdan, erkin va ozod, tinch va osoyishta, farovon yashashning qonuniy kafolati bo‘lib kelayotganligi, O‘zbekistonning xalqaro maydonda munosib o‘rin egallashida mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilayotganligi haqida fikrlarini bildirib, barchani bayram bilan qutladi.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash masalalari bo‘yicha maslahatchisi Nigora Ataxanova taqdimot ko‘rinishida konstitutsiyamiz moddalari haqida to‘xtalib o‘tdi.
“O‘zmetkombinat” AJ Kuzatuv kengashi huzuridagi Komplayens xizmati menejeri Xayrullo Fayziyev va Korporativ xavfsizlik va resurslarni himoya qilish departamenti yetakchi mutaxassisi Denis Say sohalarida olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumotlarni berib, hayotimiz qomusi bo‘lgan Konstitutsiyamiz mustaqillik yillarida erishgan barcha yutuq va marralarimizning mustahkam huquqiy poydevori bo‘lib kelayotganini ta’kidlab o‘tishdi.
Shundan so‘ng ishtirokchilarga e’tiboriga Matbuot xizmati tomonidan tayyorlangan videorolik namoyish etildi. Tadbir yakunida yig‘ilganlarga O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kitobi topshirildi.
Xulosa qilib aytganda, Konstitutsiyamizning yuqorida qayd qilingan sifat va xususiyatlari uning benazir nufuzi, salmog‘i va qadr-qimmatidan dalolat beradi, u mustaqillikning qonuniy poydevori va buyuk kelajagimizning huquqiy kafolatidir.

КОНСТИТУЦИЯ - МОЯ ЦЕННОСТЬ!
В Cортопрокатном подразделении АО «Узметкомбинат» прошло мероприятие, посвящённое Дню Конституции Республики Узбекистан. Его участники обсудили ключевую роль Основного закона в государственном развитии и обеспечении прав и свобод граждан.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Республики Узбекистан. С приветственным словом выступила председатель профкома АО «Узметкомбинат» Эльзара Велиуллаева. Она отметила, что Конституция отражает политико-правовую зрелость нашего общества и служит устойчивой основой независимости, стабильности и безопасности страны, укрепляя её позиции на международной арене.
С презентацией, посвящённой основным статьям Конституции, выступила Нигора Атаханова, консультант по вопросам духовно-просветительской работы и соблюдения законодательства о государственном языке.
О приоритетных направлениях деятельности своих служб сообщили Хайрулло Файзиев, менеджер Комплаенс-службы при Наблюдательном совете, и Денис Цай, старший специалист Департамента корпоративной безопасности и защиты ресурсов. Они подчеркнули, что Конституция остаётся твёрдым юридическим фундаментом всех крупных достижений страны за годы независимости.
Участникам мероприятия был представлен видеоролик, подготовленный пресс-службой АО «Узметкомбинат». В завершение встречи сотрудникам вручили экземпляры Конституции Республики Узбекистан.
Основной закон страны продолжает оставаться надёжным ориентиром, определяющим направления развития государства и обеспечивающим защиту прав каждого гражданина.