27.11.2024 27.11.2024 3235
Sifat nazorati, standartlashtirish va sertifikatsiyalash bo‘linmasi Putur yetkazmay tekshirish laboratoriyasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli qaroriga muvofiq Sanoat xavfsizligini ekspertizadan o‘tkazish va ekspertiza xulosasini berish tartibi to‘g‘risidagi Nizomda keltirilgan talablarni bajarib, O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon Sanoati va Geologiya vazirligi huzuridagi Tog‘-kon, Geologiya va Sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasi tomonidan Xavfli ishlab chiqarish obyektlarida va istirohat bog‘lari attraksionlarida putur etkazmaydigan nazorat ishlarini bajarish uchun RUXSATNOMA taqdim qilindi.
Shuningdek, Putur yetkazmay tekshirish laboratoriyasi O‘zDSt 3410:2019 standartiga muvofiq, laboratoriya xodimlarining malakasini baholash va texnik jihatdan malakalilikka ma’qullash to‘g‘risidagi “O‘ZBEKISTON AKKREDITATSIYA MARKAZI” DUK tomonidan texnik jihatdan malakaliligini ma’qullaganligini tasdiqlaydigan Ma’qullash to‘g‘risidagi GUVOHNOMANI taqdim qildi.
2024-yil davomida Putur yetkazmay tekshirish laboratoriyasi xodimlari O‘zbekiston Respublikasi sertifikatlashtirish milliy tizimi tomonidan, “KOTEXNAZORAT O‘QUV” Davlat muassasasi tomonidan “Sanoat xavfsizligi” o‘quv kursini tamomlab o‘rnatilgan tartibda Sertifikat va Muvofiqlik sertifikati olishdi. Sifat nazorati, standartlashtirish va sertifikatsiyalash bo‘linmasi Putur yetkazmay tekshirish laboratoriyasi xodimlari 5 kishidan iborat bo‘lib, zamonaviy asbob uskunalar bilan ta’minlangan.
Yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan ruxsatnoma, guvohnoma va sertifikatlardan foydalangan xolda “O‘zmetkombinat” AJning O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon Sanoati va Geologiya Vazirligi huzuridagi Tog‘-kon, Gyologiya va Sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasi ro‘yxatidagi ob'yektlarida, shuningdek “O‘zmetkombinat” AJga tegishli bo‘lmagan O‘zbekiston Respublikasi hududida joylashgan bosim ostida ishlaydigan idishlar, yuk ko‘tarish kranlari, neft saqlovchi idishlar va metall konstruksiyalarda ko‘zdan kechirish, ultratovush yordamida nuqsonlarni aniqlash va ultratovush qalinlik o‘lchash usullari yordamida putur yetkazmay tekshiruv ishlarini olib borish huquqiga ega.

УСПЕШНО ВЫПОЛНЕНЫ ТРЕБОВАНИЯ
По сообщению Отдела контроля качества, стандартизации и сертификации стало известно, что лаборатория неразрушающего контроля успешно выполнила требования, указанные в Положении «О порядке проведения экспертизы промышленной безопасности и выдачи экспертного заключения», утверждённом соответствующим постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан. По итогам проверки лаборатории Государственной инспекцией по контролю в сфере горной, геологической и промышленной безопасности при Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан выдано Разрешение на выполнение работ по неразрушающему контролю на опасных производственных объектах и аттракционах парков отдыха.
Кроме того, лаборатория неразрушающего контроля, полностью соответствуя требованиям стандарта O‘zDSt 3410:2019, прошла оценку квалификации персонала и подтверждение технической компетентности. По результатам проверки «Центром аккредитации Узбекистана» (ДУК) лаборатории был выдан Сертификат о технической компетентности.
В течение 2024 года сотрудники лаборатории неразрушающего контроля прошли обучение в рамках Национальной системы сертификации Республики Узбекистан. На базе государственного учреждения «KOTEXNAZORAT O‘QUV» они успешно завершили курс «Промышленная безопасность» и получили соответствующие Сертификаты.
Полученные разрешение, свидетельство и сертификаты дают лаборатории право выполнять работы по визуально-измерительному контролю, ультразвуковой дефектоскопии и ультразвуковому измерению толщины металла на объектах, зарегистрированных инспекцией при Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии, а также на объектах, не принадлежащих АО «Узметкомбинат», расположенных на территории Республики Узбекистан.