YONG‘IN XAVFSIZLIGI OYLIGIDA
Yurtimizda 15-noyabrdan 15-dekabrga qadar "Yong‘in xavfsizligi oyligi" o‘tkazilmoqda. Favqulodda vaziyatlarni oldini olish va ularni bartaraf etish bo‘yicha hukumat komissiyasi yig‘ilishining 2024-yil 28-oktabrdagi 2-son bayoni va Toshkent viloyati hokimining 2024-yil 29-oktabrdagi farmoyishi ijrosini ta’minlash, qishki mavsum oldidan yong‘inlarning oldini olish hamda yong‘in xavfsizligini ta’minlash chora-tadbirlarini kuchaytirishga qaratilgan “Yong‘in xavfsizligi oyligi”ni yuqori saviyada o‘tkazish maqsadida «O‘zmetkombinat» AJ buyrug‘i asosida joylarda tadbirlar tashkillashtirilmoqda. Ana shunday tadbirlardan biri "O‘zmetkombinat" AJning Elektrda po‘lat eritish bo‘linmasi hovlisida bo‘lib o‘tdi.
Unda mutaxassislar birinchi galda aholining yong‘in xavfsizligi masalalarida bilim va ko‘nikmalarini oshirish hamda ularda shaxsiy xavfsizlik madaniyatini shakllantirish, iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy soha obyektlari hamda uy-joy fondini yong‘in xavfsizligi talablariga muvofiq holga keltirish asosiy maqsad ekanligi haqida tushunchalar berib o‘tishdi. Shuningdek, fuqarolardan xonadondagi elektr, gaz va issiqlik ta’minoti qurilmalarini doimiy nazorat qilib borishi va ulardan foydalanishda yong‘in xavfsizligi talablariga rioya etish, xonani isitishda gaz plitasidan foydalanmaslik, yosh bolalarni qarovsiz qoldirmaslik va ularga gaz jihozlaridan foydalanishga ruxsat bermaslik so‘raladi.

В РАМКАХ "МЕСЯЧНИКА ПОЖАРНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ"
С 15 ноября по 15 декабря в нашей стране проводится «Месячник пожарной безопасности», направленный на предупреждение чрезвычайных ситуаций и повышение уровня безопасности на объектах различных отраслей экономики и в жилом секторе. Акция проводится в соответствии с постановлением Правительственной комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций № 2 от 28 октября 2024 года и распоряжением хокима Ташкентской области от 29 октября 2024 года.
В рамках месячника АО «Узметкомбинат» организует мероприятия на местах. Одно из них прошло в Электросталеплавильном  подразделении, где специалисты подробно рассказали о целях акции: повышение знаний и навыков населения в области пожарной безопасности, формирование культуры личной безопасности, а также обеспечение соответствия объектов экономики, социальной сферы и жилого фонда требованиям пожарной безопасности.
Особое внимание участники мероприятия уделили соблюдению правил эксплуатации бытовых приборов. Гражданам рекомендовано регулярно контролировать состояние электроприборов, газового и отопительного оборудования, не использовать газовые плиты для обогрева помещений, не оставлять маленьких детей без присмотра и не допускать их к эксплуатации газовых устройств.
Мероприятие подчеркнуло важность ответственности каждого за соблюдение правил пожарной безопасности и своевременное предотвращение возможных чрезвычайных ситуаций.