2024-yil 16 – 17-may kunlari “O‘zmetkombinat” AJ 80 yilligi munosabati bilan INNOMETUZ-2024 xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu anjumanda mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar va keng jamoatchilik vakillari ishtirok edi.
Tadbirni "O‘zmetkombinat" AJ Boshqaruv raisi – Bosh direktor falsafa fanlari doktori (PhD) Rashid Pirmatov kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Tadbirda “OKMK” AJ rahbari A.Xursanov, Bekobod shahri hokimi N.Boboyev, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Umumiy va noorganik kimyo instituti direktori A.Ibrohimov, Toshkent davlat texnika universiteti prorektori S.Donayev va boshqalar O‘zbekiston metallurgiya kombinatini 80 yillik yubileyi bilan tabrikladilar.
Ilmiy-amaliy konferensiyada dastlab kombinat Boshqaruv raisi – Bosh direktor R.Pirmatov “O‘zmetkombinat” AJ: tarixi, yutuqlari va istiqbollari” mavzusida ma’ruza qildi. Keyin “O‘zbekiston Respublikasining o‘tga chidamli sanoatining holati, muammolari va rivojlanish istiqbollari”, “O‘zbekiston metallurgiya kombinati va Magnitogorsk davlat texnika universiteti o‘rtasidagi hamkorlikning 35-yillik tarixi”, “Belarusdagi metallurgiya sohasida qo'lga kiritilayotgan yutuqlar, amalga oshirilayotgan ishlar” va boshqa mavzularda taqdimotlar qilindi.
Anjumanning ikkinchi kunida konferensiya ishtirokchilari “O‘zmetkombinat” AJ tarixi muzeyi faoliyati bilan tanishishdi, elektrda po‘lat eritish bo‘linmasida po‘lat quyish jarayonini ko‘zdan kechirishdi.
So‘ngra anjuman Metallurgiyadagi innovatsion texnologiyalar; Energiya resurslarini tejovchi texnologiyalar va atrof-muhitni muhofaza qilish; Metallurgiya ishlab chiqarishda raqamlashtirish, iqtisodiyot va moliyaviy yechimlar mavzularida seksiyalarga bo‘lingan holda o‘z ishini davom ettirdi.
Shuning bilan “O‘zmetkombinat” aksiyadorlik jamiyatining 80 yilligiga bag‘ishlangan INNOMETUZ – 2024 xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘z ishini yakunladi.

17.05.2024 17.05.2024 3298
16–17 мая 2024 года в честь 80-летия АО «Узметкомбинат» состоялась Международная научно-практическая конференция INNOMETUZ-2024.
В работе конференции приняли участие как отечественные, так и зарубежные учёные, специалисты и представители широкой общественности.
Открывая мероприятие, с вступительным словом выступил Председатель правления — Генеральный директор АО «Узметкомбинат», доктор философских наук (PhD) Рашид Пирматов.
С поздравлениями по случаю юбилея комбината выступили руководитель АГМК А.Хурсанов, хоким города Бекабад Н.Бобоев, директор Института общей и неорганической химии Академии наук Узбекистана А.Иброхимов, проректор Ташкентского государственного технического университета С.Донаев и другие.
В рамках конференции Р.Пирматов представил доклад на тему «АО «Узметкомбинат»: история, достижения и перспективы». Также были представлены доклады по актуальным вопросам отрасли:
- «Состояние, проблемы и перспективы развития огнеупорной промышленности Республики Узбекистан»;
- «35-летняя история сотрудничества АО «Узметкомбинат» и Магнитогорского государственного технического университета»;
- «Достижения и текущие проекты в металлургии Беларуси»;
и другие темы.
На второй день конференции участники ознакомились с деятельностью Музея истории АО «Узметкомбинат», посетили Электросталеплавильное подразделение и наблюдали процесс разливки стали.
Далее работа конференции продолжилась по секциям:
- Инновационные технологии в металлургии;
- Энергоэффективные технологии и охрана окружающей среды;
- Цифровизация металлургического производства, экономические и финансовые решения.
Таким образом, Международная научно-практическая конференция INNOMETUZ-2024, посвящённая 80-летию АО «Узметкомбинат», успешно завершила свою работу, подчеркнув важность обмена опытом и развития научных и производственных связей в металлургической отрасли.