Ўзбекистонда қора металлургия маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича етакчи ишлаб чиқарувчи “Ўзбекистон металлургия комбинати” акциядорлик жамияти (кейинги ўринларда “Ўзметкомбинат” АЖ, “Компания” деб юритилади) сўнгги III Тошкент халқаро инвестиция форумида, шунингдек, халқаро ҳамкорлар ва етказиб берувчилар билан боғлиқ тадбирлар ва учрашувларда муваффақиятли иштирок этганлигини эълон қилади.
Форумнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М. Мирзиёев сўзга чиқиб, мамлакатимиз бошланган кенг қамровли ислоҳотларга содиқлигини тасдиқлади, шунингдек, Ўзбекистон иқтисодиётига сармоя жалб этишга қаратилган янги имтиёз ва преференцияларни эълон қилди.
2024 йил 3 май куни “Ўзметкомбинат” AЖ бошқарув раисининг ўринбосари, молия директори Татьяна Будей “Avesta Investment Group” томонидан ташкил этилган Ўзбекистондаги компанияларга хорижий инвестицияларни жалб қилиш масалаларига бағишланган панель муҳокамасида сўзга чиқди. Тадбирда 50 дан ортиқ юқори лавозимли раҳбарлар, сармоя киритувчи менеджерлар ва бизнес эгалари иштирок этишди.
Т.А. Будей ўз нутқида “Ўзметкомбинат” AЖнинг кредит ва ESG рейтингларини олиш тарихи, ҳамкорлар ва инвесторларнинг компания имиджига бўлган муносабатидаги ўзгаришлар, “Қуюв-прокатлаш мажмуаси қурилиши” лойиҳасини амалга ошириш жараёнининг бориши ҳақида сўзлади. Рейтингларни олиш ва ҳисоботларни халқаро стандартлар бўйича юритиш хорижий инвесторлар маблағларини жалб этиш истагида бўлган ҳар қандай компания учун зарур бўлган асосий омиллар жамланмаси эканлиги таъкидланди.
Тадбирда “Ўзметкомбинат” акциядорлик жамияти вакилларидан ташқари, ташқи инвестицияларни жалб этиш имкониятларини кўриб чиқаётган бошқа давлат тоғ-кон саноати корхоналари, ЕТТБ, молия сектори компаниялари ва хусусий компаниялар раҳбарлари иштирок этди.
Форум доирасида “Ўзметкомбинат” AЖ вакиллари етакчи хорижий банклар, тараққиёт банклари вакиллари, халқаро маслаҳатчилар ва ESG лойиҳаларини ишлаб чиқувчи мутахассислар билан ишчи учрашувлар ўтказишди.
Маълумотнома:
“Ўзметкомбинат” АЖ Ўзбекистонда қора металлургиянинг етакчи ишлаб чиқарувчиси ҳисобланиб, унинг тарихи 1944-йилдан бошланади. Комбинат йилига 1 миллион тоннадан ортиқ прокат ишлаб чиқариш қувватига эга ва
2021-2025 йилларда қувватни йилига 2,5 миллион тоннагача етказиш бўйича кенг кўламли инвестиция дастурини амалга оширмоқда. Комбинатда 11 мингдан ортиқ ходим меҳнат қилмоқда. Маҳсулотлари мамлакатнинг барча ҳудудларида сотилади ва дунёнинг турли мамлакатларига, жумладан, Европага экспорт қилинади. Жамият акцияларининг 90% дан ортиғи давлатга тегишли. Жамият акцияларининг салмоқли қисми “Тошкент” РФБда сотилади. Компаниянинг оддий ва имтиёзли акциялари юқори ликвидлик мақомига эга.
Қўшимча саволлар бўйича қуйидагиларга мурожаат қилинг:
Тимур Шарифуллин – t.sharifullin@uzbeksteel.uz
“Avesta Investment Group” МЧЖ 2003 йилда Тошкент шаҳрида ташкил этилган етакчи инвестиция компанияси ҳисобланади. Компания молиявий консалтинг соҳасида хизматлар кўрсатиш, қарз маблағлари ва капитал қўйилмаларни жалб қилишни ташкил этиш, бирлаштириш ва сотиб олиш (М&A), шунингдек бозорлар ва компаниялар бўйича таҳлилларни тайёрлашга ихтисослашган. Компаниянинг асосий мижозлари портфелли ва стратегик хорижий инвесторлар, шунингдек, минтақадаги хусусий компаниялари ва акциядорлик жамиятлари ҳисобланади. 2010 йилдан бери компания 120 дан ортиқ мамлакатларда ваколатхоналарга эга бўлган Нью-Йоркнинг AuerbachGrayson брокерлик компаниясининг Ўзбекистондаги эксклюзив ҳамкори ҳисобланади.

08.05.2024 08.05.2024 3412
ведущий производитель продукции черной металлургии в Узбекистане, сообщает об успешном участии в прошедшем III Ташкентском международном инвестиционном форуме, а также сопутствующих мероприятиях и встречах с международными партнерами и поставщиками.
На открытии Форума выступил Президент Республики Узбекистан
Ш.М.Мирзиёев, который подтвердил приверженность страны начатым всеобъемлющим реформам, а также объявил о новых льготах и преференциях, направленных на привлечение инвестиций в экономику Узбекистана.
3 мая 2024 года заместитель Председателя правления, финансовый директор АО «Узметкомбинат» Татьяна Будей, выступила на панельной дискуссии, организованной компанией «Avesta Investment Group», посвященной вопросам привлечения иностранных инвестиций в компании Узбекистана. Мероприятие собрало более 50 руководителей высшего звена, инвестиционных менеджеров и владельцев бизнеса.
В своем выступлении Т.А.Будей рассказала об истории получения кредитного и ESG рейтингов АО «Узметкомбинат», изменении отношения партнеров и инвесторов к образу компании, прогрессе строительства проекта «Строительство литейно-прокатного комплекса». Было отмечено, что получение рейтингов и ведение отчетности по международным стандартам – это базовый набор, который необходим любой компании, желающей привлекать средства иностранных инвесторов.
Кроме представителей АО «Узметкомбинат» в мероприятии приняли участие руководители других государственных горнорудных компаний, ЕБРР, компаний финансового сектора и частных компаний страны, рассматривающих возможность привлечения внешних инвестиций.
За время Форума представители АО «Узметкомбинат» провели рабочие встречи с представителями ведущих иностранных банков, банков развития, международными консультантами и специалистами по развитию ESG проектов.
АО «Узметкомбинат» – лидер черной металлургии в Узбекистане, ведущий историю с 1944 года. Комбинат имеет установленную мощность в более чем 1 млн. тонн проката в год, а также реализует масштабную инвестиционную программу с целью увеличения мощностей до 2,5 млн. тонн в год в течении 2021-2025 годов. На предприятии занято более 11 тыс. человек, а продукция реализуется во всех регионах страны и направляется на экспорт в различные страны мира, в том числе Европы. Более 90% акций Комбината принадлежит государству. Существенная часть акций обращается на РФБ «Тошкент» - простые и привилегированные акции Комбината имеют статус высоколиквидных.
По дополнительным вопросам обращайтесь:
Тимур Шарифуллин – t.sharifullin@uzbeksteel.uz
ООО Avesta Investment Group – ведущая инвестиционная компания, основанная в Ташкенте в 2003 году. Компания специализируется на предоставлении услуг в области финансового консалтинга, организации привлечения долгового финансирования и инвестиций в капитал, проведении сделок слияний и приобретений (M&A), а также на подготовке аналитики по рынкам и компаниям. Основными клиентами компании являются иностранные портфельные и стратегические инвесторы, а также частные компании и акционерные компании из региона. С 2010 года компания является эксклюзивным партнером в Узбекистане Нью-Йоркской брокерской компании AuerbachGrayson, представленной более чем 120 странах.