NAZARIY BILIMLARI MUSTAHKAMLANMOQDA
Kuni kecha Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali hamda Moskva po‘lat va qotishmalar instituti ("MISiS") Olmaliq filialining o‘qituvchi va talabalari "O‘zmetkombinat" AJga ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishish maqsadida kelishdi.
Ular dastlab kombinat tarixi muzeyida bo‘lishib, kombinatning qurilishidan tortib bugungi kungacha bo‘lgan faoliyati, ishlab chiqarayotgan mahsulot turlari haqida ma'lumotlarga ega bo‘lishdi.
So‘ngra Ferroqotishmalar ishlab chiqarish, Elektrda po‘lat eritish hamda Navli prokatlash bo‘linmalaridagi ishlab chiqarish jarayonlarini borib ko‘rishdi.
Talabalar po‘lat eritishdan tortib tayyor prokat mahsulotlari ishlab chiqarishgacha bo‘lgan jarayonlarni o‘z ko‘zlari bilan ko‘rishar ekan, bu o‘z navbatida metallurgiya sohasida olayotgan nazariy bilimlarini yanada mustahkamlashga asos bo‘ladi.

ЗАКРЕПИЛИ ТЕОРЕТИЧЕСКИЕ ЗНАНИЯ
Накануне преподаватели и студенты Алмалыкского филиала Ташкентского государственного технического университета и Алмалыкского филиала Московского института стали и сплавов (МИСиС) посетили АО «Узметкомбинат», чтобы на практике ознакомиться с технологическими процессами крупнейшего металлургического предприятия страны.
Экскурсия началась в музее истории комбината. Здесь гости получили подробную информацию о становлении и развитии предприятия — от первых дней строительства до современного этапа модернизации. Особое внимание было уделено видам продукции, выпускаемой комбинатом, и вкладу предприятия в промышленный потенциал республики.
Далее делегация отправилась непосредственно на производственные площадки. Студенты и преподаватели посетили Электросталеплавильное, Сортопрокатное и Ферросплавное подразделения. На местах им продемонстрировали этапы технологических процессов, используемое оборудование и современные подходы к организации металлургического производства.
Такие визиты способствуют укреплению практических знаний будущих специалистов и помогают им лучше понимать реальную работу металлургической отрасли, а также повышают интерес молодежи к инженерно-техническим профессиям.