28.04.2024 28.04.2024 3094
1. Ishchilar, mutaxassislar va rahbarlar ishga kirish paytida dastlabki tibbiy ko‘rikdan o‘tishlari, ishlayotganlar esa O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan belgilangan tartib va muddatlarga binoan davriy ko‘rikdan o‘tishlari lozim.
2. Xodim uchun ish vaqtining normal muddati haftasiga 40 soatdan ortiq bo‘lishi mumkin emas.
3. Korxona ishchi-xodimlarini maxsus kiyim, maxsus poyabzal va boshqa himoya vositalari bilan ta'minlash ish beruvchiga yuklatiladi.
4. Ishchi-xodimni vaqtincha boshqa ishga o‘tkazish muddati ko‘rsatilgan holda buyruq bilan rasmiylashtiriladi.
5. 16 yoshdan kichik bo‘lgan o‘smirlar yuk ortish-tushirish ishlariga qo‘yilmaydi.
6. Korxonada yoki turdosh korxonalarda baxtsiz hodisa sodir bo‘lganda ishchi-xodimlarga navbatdan tashqari yo‘l-yo‘riq turi o‘tkaziladi.
7. Zararli mehnat sharoitlarida band bo‘lganlar uchun qo‘shimcha ta'tilning eng kam muddati 3 kun etib belgilangan.
8. Mehnatni muhofaza qilish talablari bo‘yicha ish beruvchi korxonalarda xavfsizlik va gigiyena talablariga javob beradigan mehnat sharoitlarini yaratib beradi.
9. Korxona ishchi-xodimlarining majburiyatlariga: korxona ichki mehnat tartib qoidalariga rioya qilish, mehnat va ishlab chiqarish intizomiga rioya qilish hamda belgilangan me'yorlarni bajarish kiradi.
10. Agar ishchi-xodim ish kuni davomida jarohatlansa yoki ishga layoqatsizligi keyin paydo bo‘lsa, bu baxtsiz holat jabrlanuvchining arizasiga ko‘ra tekshiriladi.

10 ФАКТОВ О ПРОМЫШЛЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ И ОХРАНЕ ТРУДА:
1. Рабочие, специалисты и руководители при приеме на работу должны проходить первичный медицинский осмотр, а работающие - периодический осмотр в порядке и сроки, установленные Министерством здравоохранения Республики Узбекистан.
2. Продолжительность рабочего времени работника не может превышать 40 часов в неделю.
3. Работодатель обязан обеспечить работников предприятия специальной одеждой, специальной обувью и другими средствами защиты.
4. Временный перевод работника на другую работу оформляется приказом с указанием срока.
5. Подросткам до 16 лет не разрешается осуществлять погрузочно-разгрузочные работы.
6. При несчастном случае на предприятии работникам проводится внеочередной инструктаж.
7. Минимальный срок дополнительного отпуска для лиц, занятых во вредных условиях труда, составляет 3 дня.
8. В соответствии с требованиями охраны труда работодатель создает на предприятиях условия труда, соответствующие требованиям безопасности и гигиены.
9. В обязанности работников предприятия входит: соблюдение правил внутреннего трудового распорядка предприятия, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, выполнение установленных норм.
10. Если работник получил травму в течении рабочего дня или впоследствии стал недееспособным, данная ситуация будет расследована по заявлению потерпевшего.