ZO‘RAVONLIKSIZ OILA – FAROVON HAYOT SARI
Mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, ehtiyojmand xotin-qizlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, gender tenglikni ta'minlash borasidagi islohotlar tizimli davom ettirilmoqda. Bu ishlarni yangi pog‘onaga olib chiqish maqsadida 2030-yilga qadar gender tenglikka erishish strategiyasi qabul qilingan.
Ushbu yo‘nalishda "O‘zmetkombinat" AJda ham tizimli ishlar amalga oshirilyapti. Jumladan, kuni kecha Xalq iste'mol mollari ishlab chiqarish bo‘linmasi majlislar zalida Ayollar kengashi raisi Marhabo Holiqova boshchiligida bo‘linmada mehnat qilayotgan xotin-qizlar bilan "Zo‘ravonliksiz oila – farovon hayot sari" mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbati davomida xotin-qizlarning qadr-qimmati, huquqlari, erkinliklari, qonuniy manfaatlari va boshqa masalalar haqida so‘z yuritildi.

СЕМЬЯ БЕЗ НАСИЛИЯ – ШАГ К БЛАГОПОЛУЧИЮ
В Узбекистане последовательно реализуются меры по укреплению правовой защиты женщин, расширению их возможностей и поддержке социально уязвимых слоёв. Важным этапом стало утверждение Стратегии по достижению гендерного равенства до 2030 года, которая поднимает эту деятельность на качественно новый уровень.
Свою работу в данном направлении продолжает и АО «Узметкомбинат». Накануне в конференц-зале Подразделения производства товаров народного потребления под председательством руководителя Женского совета Мархабо Халиковой был организован круглый стол «Семья без насилия – шаг к благополучию», где приняли участие сотрудницы подразделения.
В ходе встречи обсуждались вопросы повышения роли женщин, защиты их прав и свобод, обеспечения законных интересов, а также формирования безопасной и гармоничной семейной атмосферы.