"O‘ZMETKOMBINAT" AJ OCHIQLIK INDEKSI - "YASHIL" TOIFADA
Bugun Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida Ochiqlikni ta'minlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.Unda 2023-yil yakunlariga ko‘ra shakllantirilgan Ochiqlik indeksida davlat idoralari qayd etgan koʻrsatkichlar atroflicha muhokama qilinib, yakuniy natijalar jamoatchilikka e'lon qilindi.
Ikkinchi bor e'lon qilinayotgan Indeksda jami 103 ta (2022-yilda – 86 ta) davlat idoralari va tashkilotlari faoliyati qamrab olinib, 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan 8 ta indikator asosida shakllantirildi.Baholash natijalariga ko‘ra, 31 ta idora va tashkilot "yashil" (71-100 ball), 43 tasi "sariq" (55-71 ball) va 29 tasi "qizil" (55 balldan past) samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etgan.
E'tiborlisi, "O‘zmetkombinat" aksiyadorlik jamiyati ushbu reytingda 77,5 ball bilan "yashil" toifada qayd etildi.

АО "УЗМЕТКОМБИНАТ" В "ЗЕЛЕНОЙ" КАТЕГОРИИ ПО ИНДЕКСУ ОТКРЫТОСТИ-2023
Сегодня в Агентстве по противодействию коррупции состоялось заседание Комиссии по оценке эффективности и результативности проводимой работы в сфере обеспечения открытости.В ходе заседания подробно обсуждены и обнародованы показатели, зафиксированные государственными учреждениями в индексе открытости по итогам 2023 года.
Индекс охватил деятельность 103 (в 2022 году – 86) государственных учреждений и организаций, и сформирован на основе 8 показателей, составленных из 84 критериев оценки. По результатам оценки свыше 30 учреждений и организаций зафиксировали результат эффективности "зеленый" (71-100 баллов), 43 – "желтый" (55-71 балл) и 29 – "красный" (ниже 55 баллов).
Примечательно, что Акционерное общество "Узметкомбинат" с 77,5 баллами заняло "зеленую" категорию в Индексе открытости-2023.