UMUMXALQ XAYRIYA HASHARIDA FAOL BO‘LAYLIK!
Xalqimiz ma'naviyatida, qadriyatlarida boshqa xalqlar o‘rgansa va o‘z tajribasida qo‘llashga arziydigan ko‘pgina ibratli tajribalaridan biri bo‘lgan hashar barchani birdamlikka, ahillikka va mehr-oqibatga undaydi.
O‘zbek xalqi azal-azaldan "Navro‘z" nafasi kelishi bilan yurtini obod qilish uchun, ariq va zovurlarini tozalaydi. Atrof-hududlarni maishiy chiqindilardan tozalash uchun ko‘chalariga suv sepib supiradi. Daraxt va nihollarga shakl berib, yurt obodligini, ko‘rkamligini saqlashga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining tegishli farmoyishiga asosan Navro‘z umumxalq bayramini munosib nishonlash hamda muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish, "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasidagi ko‘kalamzorlashtirish tadbirlarini davom ettirish, shuningdek, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 2024-yil 16 - 18-mart kunlari mamlakatimizda "Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki" shiori ostida umumxalq xayriya hashari o‘tkaziladi.
"O‘zmetkombinat" AJ mehnat jamoasi ham umumxalq hasharida faol ishtirok etadi. Siz ham o‘tkaziladigan umumxalq xayriya hasharida faol bo‘lib, hududimiz obodligiga o‘z hissangizni qo‘shing!

ПРИМЕМ АКТИВНОЕ УЧАСТИЕ ВО ВСЕНАРОДНОМ БЛАГОТВОРИТЕЛЬНОМ ХАШАРЕ!
Хашар - одна из древних и неизменных традиций нашего народа, сущностью которого является сочетание процветания, доброты и солидарности. Испокон веков узбекский народ, в рамках подготовки к достойному празднованию национального праздника Навруз, благоустраивает и озеленяет улицы и скверы, убирает и приводит в порядок территорию, как в своем доме, махалле, так и на рабочем месте.
Согласно соответствующему постановлению Правительства Республики Узбекистан, с целью достойного празднования национального праздника Навруз, проведения священного месяца Рамадан, озеленения в рамках общенационального проекта "Зеленое пространство", а также поддержки нуждающихся в социальной поддержке населения, 16 – 18 марта 2024 года в нашей стране пройдет всенародный благотворительный хашар под девизом  "Благоустроенная и красивая махалля – красота страны".